Ampułki przeciw wypadaniu włosów z ekstraktem z rośliny Olax Dissitiflora

W walce z problemem wypadających włosów najlepsze efekty daje dwutorowe działanie. Warto jednocześnie stosować zarówno ampułki (do wcierania w skórę głowy), jak i kapsułki na wypadanie włosów.

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z nadmiernym wypadaniem włosów jest wcieranie w skórę preparatów, które hamują ten proces. Ampułki przeciw wypadaniu włosów często działają na jeden, konkretny problem – albo sezonową utratę włosów spowodowaną niedoborem różnych witamin i składników mineralnych, albo łysienie androgenowe (na tle hormonalnym). Możemy też sięgnąć po preparaty, które mają działanie wielotorowe – hamują i odwracają proces utraty włosów, niezależnie od jego przyczyny. Z myślą o kompleksowej likwidacji przyczyn utraty włosów powstała seria Biokap Anticaduta. W jej skład wchodzi szampon, lotion lub ampułki przeciw wypadaniu włosów oraz kapsułki na wypadanie włosów. Co ważne, w przypadku kapsułek są one dostępne w dwóch wersjach: dla kobiet i dla mężczyzn, aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie lecznicze.

Skuteczna walka z łysieniem androgenowym

Ten typ łysienia, pomimo, że jego przyczyna są męskie hormony (androgeny), dotyczy nie tylko panów. Także panie, zwłaszcza w okresie menopauzy, zaczynają tracić włosy na tle przemian hormonalnych. I mowa tu właśnie o androgenach, bo jeszcze inną przyczyną utraty włosów może być nieprawidłowa gospodarka hormonalna związana ze źle działającą tarczycą.

Ten typ łysienia postępuje powoli (zwłaszcza u kobiet). Bo wbrew pozorom nie polega on na wypadaniu włosów, tylko na tym, że rosną one coraz wolniej i są coraz słabsze, a w pewnym momencie w ogóle przestają rosnąć. Dzieje się tak, bo stopniowo ulegają osłabieniu i miniaturyzacji mieszki włosowe. Skraca się faza anagenu – wzrostu włosa (a dodatkowo nowe włosy są coraz krótsze i cieńsze), a wydłuża faza telogenu – wypadania włosa (a dokładniej wydłuża się okres, kiedy po wypadnięciu włosa zaczyna się proces tworzenia kolejnego). Ten problem to wynik skomplikowanych procesów biochemicznych związanych z przemianami testosteronu (pomimo, że jest to męski hormon, występuje także w kobiecych organizmach). W pewnym uproszczeniu można opisać ten proces następująco:

  • Testosteron (męski hormon z grupy androgenów) pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy zostaje przekształcony w dihydrotestosteron (DHT).
  • DHT niekorzystnie wpływa na mieszki włosowe, powodując ich stopniową miniaturyzację, a w końcowej fazie sprawiając, że nie są one w stanie wytworzyć nowych włosów. To niekorzystne działanie polega na zmianach w budowie naczyń krwionośnych w skórze głowy – mieszki nie są wystarczająco ukrwione i nie docierają do nich substancje odżywcze.
  • Aby powstrzymać ten proces przemiany testosteronu w zabójczy dla mieszków włosowych DHT, należy znacząco obniżyć poziom enzymu 5-alfa-reduktazy. Taka właśnie jest rola substancji czynnych, które są wykorzystywane w walce z łysieniem androgenowym.

Informacje o tym, jak przebiega i wygląda łysienie androgenowe u kobiet i u mężczyzn, podajemy pod artykułem.

Cenna palma sabałowa w ampułkach na wypadanie włosów

Substancją czynną w zarejestrowanych lekach na łysienie androgenowe jest związek chemiczny minoksydyl (aplikuje się go na skórę głowy w preparatach o stężeniu 2% lub 5%). Firmy kosmetyczne opatentowały też związek, która ma podobne działanie lecznicze – aminexil. Istnieją też naturalne substancje czynne (choć nie jest ich wiele), które działają w taki sam sposób. Gdy w wyszukiwarkę internetowa wpiszemy hasła „ampułki do wlosow” albo „ampułki na wypadanie wlosow” w większości preparatów rekomendowanych w opiniach jako naprawdę skuteczne, znajdziemy wyciąg z palmy sabałowej.

Palma sabałowa, nazywana też bocznią piłkowaną (ang. Saw palmetto, łac. Serenoarepens) w naturalnych warunkach rośnie w obu Amerykach. Najczęściej spotykana jest na bagiennych obszarach Północnej Karoliny, Teksasu, Alabamy oraz Florydy. Ciekawostką jest to, że roślina ta jest jednym z symboli Florydy. Jej właściwości lecznicze odkryli Indianie z plamion Miccosukee i Seminoli zamieszkujący niegdyś tereny tego stanu. Stosowali ją na przerost gruczołu krokowego (prostaty) spowodowany niekorzystnymi przemianami testosteronu. Te same przemiany hormonalne powodują łysienie androgenowe. Dlatego wyciąg z dojrzałych i wysuszonych ciemnofioletowych owoców palmy sabałowej stosowany jest nie tylko w leczeniu łagodnego przerostu prostaty ale również w kuracjach przeciw wypadaniu włosów. Zmniejsza on aktywność enzymu 5-α-reduktazy, a tym samym hamuje przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron (DHT).

Aktywne substancje czynne pozyskiwane z owoców palmy sabałowej to przede wszystkim kwas laurowy, mirystynowy oraz olejowy. Innymi substancjami czynnymi, które hamują wydzielanie 5-alfa-reduktazy są nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz gamma-linolenowy. Kwasu ALA nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć. Musimy go dostarczyć wraz z pożywieniem albo suplementami diety. Jego cennymi źródłami są: olej lniany, olej rzepakowy oraz pestki dyni.

Wielozadaniowe ampułki i kapsułki na wypadanie włosów

Kwas alfa-linolenowy (ALA) jest składnikiem opatentowanego kompleksu Tricofoltil w kuracji na wypadanie włosów – Biokap Anticaduta DONNA (kapsułki na wypadnie włosów dla kobiet) oraz Biokap Anticaduta UOMO (kapsułki na wypadnie włosów dla mężczyzn). W skład kompleksu Tricofoltil wchodzi także:

  • Miedź. To pierwiastek, który jest niezbędny do tworzenia mostków dwusiarczkowych w strukturze włosa – to one łączą łańcuchy keratyny (podstawowego budulca włosa)  i sprawiają, że włosy są mocne i sprężyste. Miedź bierze także udział w wytwarzaniu melaniny (pigmentu, od którego zależy m.in. kolor włosów).
  • Biotyna (inne nazwy to witamina H lub B7). Jest jednym ze składników keratyny i co więcej, pobudza jej wytwarzanie. Jest potrzebna do tworzenia się mocnych wiązań siarkowych, które spajają łodygę włosa i sprawiają, że włosy są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ma także korzystny wpływ na korzeń (macierz) włosa, zapobiega siwieniu, odpowiada również za dobry stan cery oraz za zdrowe i mocne paznokcie. Nic dziwnego, że często nazywana jest witaminą piękna.

Na jakie składniki jeszcze warto zwracać uwagę przy wyborze ampułek lub kapsułek na wypadanie włosów? Cenne substancje, które kompleksowo wspomagają taką kurację znajdują się w wyciągu z afrykańskiej rośliny Olax dissitiflora. W nasionach i korzeniach tej rośliny znajduje się ksymeninian etylu. Związek ten znacząco poprawia a nawet przywraca mikrokrążenie w skórze głowy. Dzięki temu cenne substancje oraz związki odżywcze niezbędne do wytwarzania zdrowych i silnych włosów mogą dotrzeć do cebulek oraz mieszków włosowych. Ma to ogromny wpływ na wyeliminowanie różnych przyczyn wypadania włosów. Wyciąg z Olax dissitiflora znajdziemy we wszystkich produktach kuracji na wypadanie włosów z serii Biokap Anticaduta

Wypadanie włosów na tle androgenowym

Łysienie androgenowe typu męskiego dotyczy około 80 proc. mężczyzn na całej kuli ziemskiej (nie ma na nie wpływu typ urody lub rasa). Z problemem tym mogą się zmagać mężczyźni nawet w młodym wieku (przed ukończeniem 30 lat). Uwarunkowane jest ono genetycznie. W badaniach naukowych udowodniono, że ten typ łysienia często powiązany jest z chorobą niedokrwienną serca oraz łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (prostaty). Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn proces utraty włosów następuje stopniowo i trwa latami (u kobiet znacznie wolniej).

U panów początkiem łysienia androgenowego jest stopniowe pojawianie się coraz większych zakoli po obu stronach czoła. Jednocześnie przerzedzają się włosy na czubku głowy. Obszar, na którym włosy przestają rosnąć, jest coraz większy (zakola łączą się). W ostatnim etapie włosy zostają jedynie w tylnej części głowy (na potylicy).   

U pań proces ten wygląda inaczej i w zasadzie nie dochodzi do całkowitej utraty włosów w problematycznym obszarze, a jedynie do znacznego ich przerzedzenia. Włosy stopniowo zanikają w środkowej części głowy (najmocniej z przodu, nad linią czoła). W końcowym etapie jest ich tak mało i są tak słabe, że bardzo wyraźnie prześwituje skóra.

Zobacz nasze inne wpisy:

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Kluczem do efektywnej pielęgnacji włosów jest precyzyjne dobieranie zabiegów i preparatów do ich rodzaju. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć analizę potrzeb swoich włosów – zacznij od określenia stopnia porowatości.

ZOBACZ WIĘCEJ