Bezpieczna koloryzacja włosów – jak ją wykonać?

Szukasz nieszkodliwych farb do włosów albo farb do włosów dla alergików? Sięgnij po jak najbardziej naturalne, sprzedawane w aptekach farby do trwałej koloryzacji.

Coraz częściej chcemy używać takich produktów kosmetycznych, które wykorzystują naturalne właściwości roślin i różnych związków mineralnych. Z jednej strony gwarantują skuteczność, a z drugiej nie zawierają substancji, które mogą mieć niekorzystne albo co najmniej kontrowersyjne działanie. Dotyczy to również farb do włosów. Bezpieczna koloryzacja jest szczególnie ważna w przypadku osób, które mają problematyczną skórę oraz/lub skłonność do alergii. Kluczowe jest wybranie farby, która nie zawiera substancji uczulających.

Czy farbowanie włosów jest szkodliwe dla zdrowia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od rodzaju farby i od naszego organizmu, a dokładniej od podatności na uczulenia i alergie. Jedno z podstawowych zaleceń w zasadzie wszystkich producentów farb do włosów dotyczy wykonania próby uczuleniowej. Czyli przeprowadzenie testu danego produktu dwie doby przed farbowaniem. Próbę uczuleniową wykonujemy za uchem, na szyi poniżej linii włosów lub w zgięciu łokcia – nakładając na ok. 10 minut farbę. Próba uczuleniowa ma wykluczyć, że nasza skóra zareaguje podrażnieniem lub nastąpi inna reakcja alergiczna (np. świąd skóry, łuszczenie, wypryski) na jeden lub kilka składników farby. Aby naprawdę zminimalizować ryzyko takiego uczulenia, warto wybierać naturalne farby do włosów z apteki – opinie dermatologów to potwierdzają, np. dermofarby Biokap Nutricolor Delicato mają rekomendację Krajowego Konsultanta ds. Dermatologii.

Farby do włosów bez PPD

Mniejsze lub większe uczulenia to obecnie w zasadzie jedyny potencjalnie niekorzystny dla zdrowia wpływ farb do włosów. W skrajnych przypadkach takie uczulenie może być naprawdę groźne – gdy prowadzi do duszności czy wstrząsu anafilaktycznego (ale to naprawdę bardzo, bardzo rzadkie sytuacje). Przed laty farby do włosów zawierały substancje, które były szkodliwe, wręcz rakotwórcze, ale w latach 70. XX wieku producenci po szeregu różnych badań związków stosowanych w farbach wycofali z receptur te, które uznano za najbardziej niebezpieczne.

Może Cię zainteresować: O czym świadczą wypadające włosy?

Które farby do włosów są szkodliwe?

Jak już wspomnieliśmy, w składnikach farb nie znajdziemy substancji, których działanie jest jednoznacznie niebezpieczne. Niektóre produkty do koloryzacji włosów zawierają jednak związki potencjalnie szkodliwe (m.in. alergeny). Do takich substancji należą

  • PPD, PPED lub 2-nitro-p-fenylenodiamina. To związki z chemicznej grupy fenylendiamin nazywane często sztuczną henną. Te czarne barwniki mają silne działanie uczulające. Stosowane są w farbach do włosów (i to nie tylko bardzo ciemnych odcieniach, ale w jaśniejszych też, np. ciemnych blondach) a także w przemyśle drukarskim, do farbowania tkanin i futer, przy produkcji tonerów do drukarek. W przypadku połknięcia lub wdychania substancje te mają działanie toksyczne. Trzeba także uważać, by nie dostały się do oczu, bo powodują ich mocne podrażnienie. Według informacji podanych przez prof. dr hab. med. Radosława Śpiewaka, specjalistę dermatologa i alergologa, uczulenie na PPD (przewlekłe lub nawracające wypryski) dotyczy 3,6-4,2% osób. W Niemczech tego związku nie można stosować w produktach kosmetycznych (i to od ponad 100 lat!). Stosowanie PPD jako składnika farb do włosów jest zakazane także we Francji i Szwecji.
  • Rezorcyna. To organiczny związek należący do grupy fenoli, który ma m.in. działanie odkażające, bakteriobójcze i grzybobójcze. Hamuje wydzielanie łoju, działa wybielająco na skórę. Najczęściej stosowana jest w farbach do włosów i preparatach do ich układania, lekach i preparatach na trądzik i wypryski. Gdy jest wchłaniana z dużej powierzchni skóry, może dostać się do krwiobiegu i wówczas ma działanie toksyczne. Jest potencjalnym alergenem. Przed laty stosowana była jako lekarstwo do użytku wewnętrznego (o działaniu antygrzybicznym i antypasożytniczym), ale ze względu na skutki uboczne takie zastosowanie zostało zakazane. Niezalecane jest stosowanie preparatów/farb do włosów z rezorycyną przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
  • Nikiel. To najważniejszy, powszechnie występujący alergen kontaktowy. Według informacji podanych w artykule Alergologia Immunologia 2006 (autorzy: dr hab. med. Radosław Śpiewak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz mgr Justyna Piętowska) aż 17 proc. dorosłych (najczęściej kobiety) oraz 8 proc. dzieci jest uczulonych na ten pierwiastek. Tak więc, gdy szukamy farby do włosów dla alergików, sprawdźmy czy dany produkt był testowany na obecność niklu i go nie zawiera.
  • SLS oraz SLES. To związki myjące i pianotwórcze. Najczęściej są składnikami szamponów, żeli pod prysznic, past do zębów, ale też płynów do mycia naczyń, czy proszków do prania. Mogą wywoływać uczulenia.

Może Cię zainteresować: Jakich składników unikać w kosmetykach do włosów?

Jaka jest najbezpieczniejsza farba do włosów?

Patrząc na powyższą listę potencjalnie mniej lub bardziej uczulających związków, nasuwa się prosty wniosek, że jeśli szukamy najmniej szkodliwej farby do włosów, nie powinna ona zawierać tych substancji. To wręcz zalecane, jeśli potrzebujemy farby do włosów dla alergików.

Jeśli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie i najzdrowszej farby do włosów, warto sięgnąć po apteczne farby do włosów. Nieprzypadkowo nieszkodliwe farby do włosów są tam właśnie sprzedawane. Można je bowiem porównać do dermokosmetyków, czyli produktów, które w wyjątkowy sposób dbają o naszą skórę i w założeniu przeznaczone są dla osób, które mają problematyczną lub zmienioną chorobowo skórę.

Dermofarby, czyli najzdrowsze farby do włosów, działają podobnie – mają tak dobrany skład (z maksymalną zawartością składników naturalnych), by działać możliwie delikatnie – ale skutecznie. Nie zwierają mocno uczulających składników, za to znajdziemy w tych recepturach substancje, które chronią i odżywiają skórę głowy. Dodatkowych plusem takich farb jest to, że nie tylko spełniają swoją podstawowa funkcję – czyli zapewniają trwałą koloryzację także siwych włosów, ale dodatkowo dogłębnie wzmacniają i nawilżają włosy.

Jakich farb do włosów unikać?

Wymieniając potencjalnie szkodliwe substancje nie wspomnieliśmy o amoniaku. Czyli składniku tak powszechnie kojarzonym z niekorzystnym działaniem, że producenci od razu podkreślają na opakowaniu, że dany produkt jest bez amoniaku. To więc oczywiste, że najzdrowsza farba do włosów go nie zawiera. Po farby bez amoniaku powinny sięgać nie tylko osoby, które obawiają się uczuleń i niekorzystnego działania tego związku na włosy, ale także kobiety w ciąży. Amoniak ma bardzo charakterystyczny, mocny i duszący zapach, który może wywoływać nudności.

Jest jeszcze jedna grupa związków, których warto unikać, gdy interesują nas nieszkodliwe farby do włosów. To parabeny. Te substancje konserwujące, powszechnie stosowane w kosmetykach i przemyśle spożywczym, mogą wywoływać uczulenia. Z jednej strony uważa się je za słabe alergeny (reakcje alergiczne mają zwykle łagodny przebieg), ale z drugiej za najczęściej występujące (m.in. w produktach kosmetycznych). Według badań naukowców w wyniku podrażnień wywołanych parabenami może dojść do rozwoju atopowego zapalenia skóry (na podstawie: Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 647-653).

Zobacz nasze inne wpisy: