Jak dbać o włosy latem?

Włosy latem są szczególnie narażone na przesuszenie. Jak je zabezpieczyć przed Słońcem i co zrobić, by były dobrze odżywione, zdrowe i lśniące?

Z jednej strony ciepło, które powoduje rozchylenie łusek otaczających korę włosa i utratę wody, a z drugiej promieniowanie UV. Właśnie te czynniki sprawiają, że włosom letnie upały i nasłonecznienie nie służą. I to dotyczy każdej sytuacji, nie tylko wyjazdów urlopowych. O właściwą pielęgnację włosów latem należy zadbać zwłaszcza w przypadku jaśniejszych odcieni włosów – bo to właśnie im najbardziej szkodzi promieniowanie UV.

Już po jednym dniu kąpieli morskich i słonecznych, bez odpowiedniej pielęgnacji włosy mogą stracić blask i zrobić się szorstkie w dotyku. I to nie tylko wówczas, gdy spędzamy urlop na południu Europy albo w ciepłych krajach. Dzieje się tak, bo Słońce (zwłaszcza w połączeniu ze słoną morską wodą albo chlorowaną wodą basenową) błyskawicznie wysusza włosy. Możemy jednak skutecznie temu przeciwdziałać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Włosy latem

Jak chronić włosy przed Słońcem?

Aby wyjaśnić, na czym dokładnie polega szkodliwe działanie promieni słonecznych na włosy latem, przypomnijmy, jak zbudowana jest łodyga włosa (czyli ta jego część, która wyrasta ponad powierzchnię skóry). Rdzeń włosa (nie występuję on we włosach cienkich) otoczony jest korą. Stanowi ona ok. 80 proc. masy włosów, zbudowana jest z keratyny – czyli kilku rodzajów białek (m.in. z L-cysteiny). To właśnie kora włosa odpowiada za to, by włosy były sprężyste i zdrowe. W niej znajduje się melatonina, która nadaje włosom kolor. Korę otaczają i chronią łuski włosa – dachówkowo ułożone przezroczyste osłonki, również zbudowane z keratyny. Pod wpływem ciepła (czyli także promieni słonecznych) łuski rozchylają się, co sprawia, że mniej lub bardziej przestają spełniać swoją ochronną rolę. Włosy z rozchylonymi łuskami (tzw. włosy wysokoporowate) są szorstkie, matowe i pozbawione blasku.

Promienie UV niszczą podstawową strukturę włosów – degradują białka, z których zbudowana jest kora włosa. Włosy stają się słabe i łamliwe, dlatego tak ważne jest dodatkowe ich wzmocnienie i ochrona przed tym niekorzystnym promieniowaniem. Odżywki do włosów na lato muszą spełniać dwa zadania: odżywiać włosy oraz je nawilżać. Czyli powinniśmy szukać w nich składników, które odbudowują zniszczoną strukturę włosów (m.in. fitokeratyn – roślinnych odpowiedników keratyny – podstawowego budulca włosa).

Cenne będą również:

  • olejki (np. arganowy, ze słodkich migdałów, jojoba, makadamia, awokado)
  • roślinne proteiny (białka)
  • roślinne ceramidy
Ochrona włosów latem

Powyższe składniki dogłębnie odżywiają włosy, sprawiając, że są zdrowe, sprężyste, błyszczące i delikatne w dotyku. Podczas urlopowych wyjazdów, nawet jeśli mamy zdrowe włosy, warto zdecydować się na intensywną kurację, która regeneruje włosy i naprawia mikrouszkodzenia. W tym przypadku będzie ona działać prewencyjnie. A jeśli o tym nie pomyślałyśmy wcześniej i po urlopie włosy wymagają ratunku, właśnie takie preparaty, np. Biokap Belleza, kuracja regeneracyjno-odbudowująca, będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Kuracja Biokap oparta jest na specjalnej dwufazowej formule. Dzięki niej naturalne aktywne składniki (m.in. olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, roślinne ceramidy z oliwy z oliwek, gliceryna roślinna, witamina b5 – pantenol) wzajemnie się uzupełniają w działaniu naprawczym i nawilżającym (zapobiegają także rozdwajaniu się końcówek). Kuracja regeneracyjno-odbudowująca nie wymaga spłukiwania, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Można ją stosować kilka razy w tygodniu. Szczególnie polecana jest do włosów suchych – a przecież to właśnie jest najczęstszym problemem w pielęgnacji włosów latem.

kobieta z długimi włosami na słonecznej plaży

Czym nawilżać włosy latem?

Słońce nie tylko szkodzi włosom ze względu na promieniowanie UV. Szybsza degradacja białek z których zbudowana jest kora włosa to nie jedyny problem, który wiąże się z odchyleniem łusek. Niedostatecznie osłonięta kora szybko traci wilgoć przez szczeliny między łuskami – to prosta fizyczna reakcje, przecież woda paruje pod wpływem ciepła.

Przywrócenie odpowiedniego nawilżenia oraz zapobieganie utracie wilgoci to priorytet w pielęgnacji włosów latem. Najlepiej sięgnąć po dobre odżywki i maski do włosów, których działanie oparte jest na naturalnych składnikach i substancjach czynnych. Ważne jest regularne ich stosowanie, bo latem włosy są cały czas narażone na przesuszenie. Takim intensywnie działającym preparatem jest BioKap Bellezza, maska regeneracyjno-naprawcza, która przeznaczona jest zwłaszcza dla bardzo wysuszonych i zniszczonych włosów. Zawiera ona hydrolizowaną fitokeratynę z ryżu, która odbudowuje uszkodzoną strukturę włosów. Dobroczynne działanie na włosy tych białek z ryżu od dawna znane jest w krajach Dalekiego Wschodu. Przez wieki gejsze w Japonii do pielęgnacji włosów stosowały wodę ryżową zwierającą tę naturalną fitokeratynę. Właściwe nawilżenie włosów zapewniają ceramidy z oliwy z oliwek – związki, które poprawiają wchłanianie wody oraz chronią przed jej nadmierną utratą. W skład unikalnej receptury maski regeneracyjno-naprawczej Biokap Bellezza wchodzą również: sok z liści aloesu oraz ekstrakty z: lawendy wąskolistnej, rozmarynu i szałwii lekarskiej a także proteiny (białka) z ryżu.

 BioKap Bellezza maska

Aby zabezpieczyć włosy przed utratą wody, ważny jest nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków zabezpieczających włosy latem, szamponów i odżywek do włosów na lato, ale też stosowanie się do prostych zasad: spłukanie morskiej lub basenowej wody niezbyt ciepłą wodą (chłodna woda domknie łuski włosów) i wysuszenie włosów w cieniu (a nie na Słońcu).

Jak często myc włosy w lato? Jaki szampon na lato?

Gdy latem korzystamy z kąpieli morskich albo na basenach, w trosce o zdrowe włosy powinniśmy dokładnie je spłukiwać z pozostałości soli lub chloru. Zazwyczaj więc koniecznością staje się codzienne mycie włosów. By dodatkowo nie narażać włosów oraz skóry głowy na przesuszenie, warto sięgać po naturalne szampony, które mają skuteczne, ale jednocześnie delikatne działanie. Do takich kosmetyków, idealnych do pielęgnacji włosów latem, należy Biokap Bellezza szampon do częstego mycia włosów suchych. W jego recepturze znajdziemy związki pochodzenia roślinnego, które w wyjątkowo łagodny sposób myją, pielęgnują, nawilżają i odświeżają włosy, m.in.: olejek z migdałów, olejek z kokosa, wyciągi z: prawoślazu lekarskiego, passiflory, winogron i ananasa. Zamiast sztucznych związków usuwających zanieczyszczenia zastosowano saponiny z juki – naturalny odpowiednik zwykłych detergentów. Szampon nie zawiera parabenów, silikonów, emulgatorów PEG i SLS. Jeśli mamy problem z nadmiernie wypadającymi włosami, odpowiedni będzie Biokap Anticaduta Szampon wzmacniający przeciw wypadaniu włosów. Zawiera on działające wyjątkowo delikatnie naturalne roślinne związki myjące oraz ekstrakty z roślin i olejki eteryczne wzmacniające włosy.

Szampon do włosów

Gdy zależy nam na maksymalnym odżywieniu oraz nawilżeniu włosów i stosujemy maskę regeneracyjno-naprawczą BioKap Bellezza, aby zwiększyć efekt kuracji, warto przed nałożeniem maski stosować szampon rewitalizująco-naprawczy Biokap Bellezza.

Czy farbować włosy latem?

Często przed wyjazdem na urlop szczególnie staramy się zadbać o urodę. By czuć się kobieco, odsłonić nogi, ramiona, z przyjemnością założyć wydekoltowane sukienki, których zwykle nie nosimy do pracy. Manicure, pedicure, często henna na brwi i rzęsy, żeby nie trzeba było robić makijażu… Który zresztą w czasie kąpieli albo opalania, mówiąc oględnie, nie bardzo się sprawdza.

A włosy? Czy można bezpiecznie farbować włosy latem? To zależy od rodzaju koloryzacji. Jak najbardziej możemy zadbać o zlikwidowanie odrostów, zrobić pasemka albo zmienić ton lub kolor. Ale nad naprawdę dużymi zmianami warto się zastanowić – a zwłaszcza radykalną zmianą koloru z ciemnego na bardzo jasny. Koloryzacja, która wiąże się z tym, że fryzjer poddaje włosy depigmentacji (czyli mocnej ingerencji w strukturę włosa, by pozbyć się ich naturalnego barwnika), to zabieg inwazyjny, najbardziej niszczący włosy. Tak właśnie jest w przypadku mocnego rozjaśniania. Wiedząc, że włosy w czasie urlopu i tak są one narażone na przesuszenie oraz niekorzystne odziaływanie wody i Słońca, raczej warto unikać dodatkowych czynników, które je niszczą.

Dość ważne jest tu stwierdzenie „w czasie urlopu”. Nie każdy spędza urlop nad morzem, więc nie zawsze włosy będą narażone na przesuszenie w wyniku morskich kąpieli. Podsumowując – radykalne rozjaśnianie (np. z włosów czarnych lub ciemno brązowych na platynowy blond) nie jest za bardzo wskazane tuż przed wyjazdem nad morze, bo nie będzie już czasu na to, by je dogłębnie zregenerować. Ale o inne zabiegi koloryzacyjne jak najbardziej możemy się pokusić. Zwłaszcza, gdy do farbowania w domu używamy farb aptecznych, które są skutecznie a jednocześnie delikatne dla skóry głowy i włosów. Do takich farb, w maksymalnym stopniu bazujących na naturalnych składnikach, należą naturalne farby Biokap, w których mamy do wyboru 40 kolorów w czterech liniach produktowych: Biokap Nutricolor, Biokap Delicato, Biokap Delicato + oraz Biokap Rapid (do szybkiej koloryzacji).

Wszystkie te farby mają w swoim składzie m.in. kwas beta-alkoholowy, który jest pozyskiwany z wierzby. Związek ten jest nie tylko naturalnych filtrem UV, który chroni włókna włosów przed promieniowaniem ultrafiletowym, zapewniając długotrwały efekt koloryzacji. Zabezpiecza także wiązania proteinowe między aminokwasami, dzięki czemu włosy są mocne a końcówki nie rozdwajają się.

Warto pamiętać o tym, ze Słońce wydobywa żółte tony z włosów siwych oraz blond. Jeśli więc zależy nam na chłodnych odcieniach blondu, powinnyśmy pamiętać o stosowaniu szamponów lub/i odżywek tonujących te żółte odcienie (czyli preparatów z dodatkiem fioletowych lub niebieskich pigmentów).

Zobacz nasze inne wpisy: