Jak dobrać odżywkę do włosów? Podpowiadamy!

Aby skutecznie zadbać o swoje włosy potrzebujesz dobrego szamponu i doskonałej odżywki. W przypadku obydwu kosmetyków najlepszy wybór to ten, który odpowiada potrzebom Twoich włosów.

Odżywki do włosów? Ich wybór jest naprawdę ogromny! Jak wybrać tę właściwą? Na wstępie odrzuć wszystkie preparaty, w których składzie przeważają substancje chemiczne. Moc odżywiania powinna bowiem płynąć z natury. To bezpieczne rozwiązanie zarówno dla Twoich włosów i skóry głowy, jak i środowiska naturalnego.

Kluczem do efektywnego odżywiania włosów jest stosowanie preparatów, które działają dokładnie w tych obszarach, w których wsparcia potrzebują Twoje włosy! A zatem określ swój rodzaj włosów i działaj!

Z tego artykułu dowiesz się o:

Jak określić potrzeby swoich włosów?

Czas podzielić włos na czworo i dokładnie przyjrzeć się swoim kosmykom. Jaki masz typ włosów: suche, normalne czy przetłuszczające się? A może Twoje włosy są zniszczone, na przykład wieloletnim farbowaniem ich z użyciem syntetycznych farb kiepskiej jakości lub intensywnymi zabiegami stylizacyjnymi?

Każdy rodzaj włosów wymaga stosowania odpowiednio dobranych preparatów. Producenci odżywek do włosów często opisują je właśnie jako kosmetyki do włosów suchych lub włosów zniszczonych.

Cechą, która pozwala z maksymalną precyzją zdiagnozować potrzeby włosów, jest ich porowatość. Powierzchnię włosa tworzą drobne łuski, które stanowią ochronną warstwę włosa, zabezpieczającą go przed wpływem czynników zewnętrznych. Łuski mogą szczelnie przylegać do kory włosa lub być od niej w różnym stopniu odchylone. Mamy wówczas do czynienia z włosami wysokoporowatymi, średnioporowatymi lub niskoporowatymi.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje włosów?

  • Włosy wysokoporowate to włosy, których łuski są w największym stopniu odchylone od kory włosów, najczęściej są przesuszone, matowe i sprawiają wrażenie zniszczonych – takie włosy są bardzo podatne na mechaniczne uszkodzenia oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
  • Włosy średnioporowate to włosy, których łuski odchylone są od kory w średnim stopniu – ten typ włosów najczęściej określany jest jako normalny i sprawia najmniej problemów pielęgnacyjnych.
  • Włosy niskoporowate to włosy, których łuski są domknięte – ten rodzaj włosów jest najmocniejszy i odporny na uszkodzenia, kosmyki wyglądają zdrowo i zazwyczaj są gęste i błyszczące, najczęściej odnotowywanym problemem w przypadku włosów niskoporowatych jest tendencja do przetłuszczania się.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące określenia typu włosów oraz ich porowatości – zgłoś się do trychologa! Badanie trychologiczne pozwala dokładnie przyjrzeć się włosom i precyzyjnie określić ich rodzaj, porowatość i kondycję.

Rodzaje odżywek do włosów

Znasz już rodzaj swoich włosów i jesteś w stanie jak najdokładniej określić ich potrzeby? Czas na wybór odżywki!

Odżywki nawilżające

Odżywka nawilżająca to preparat, którego głównym zadaniem jest intensywne i dogłębne nawilżenie włosa. W ich naturalnym składzie powinien znaleźć się oleje i proteiny. Na przykład olej z jojoby oraz proteiny z pszenicy. Pomocny może również okazać się ekstrakt z chmielu, a także masła i aloes. Odżywka nawilżająca powinna być stosowana w przypadku włosów suchych i wyskoporowatych. Należy po nią również sięgnąć w okresach wzmożonej ekspozycji włosów na słońce oraz wiatr.

Odżywki odbudowujące do włosów zniszczonych

Odżywka odbudowująca powinna działać dogłębnie i kompleksowo, zaspokajając różne potrzeby włosów zniszczonych farbowanie lub stylizacją oraz włosów wysokoporowatych. Odżywki z tej kategorii powinny działać na włosy jak opatrunek oraz mieć silne działanie odżywcze. W składzie preparatów może się znaleźć na przykład ekstrakt z owsa, ekstrakt z zielonych orzechów włoskich, a także olejki i masła (na przykład babassu i murumuru).

Odżywki zabezpieczające włosy

Odżywki zabezpieczające to preparaty, które powinny oddziaływać na włos kompleksowo, zapewniając mu odżywienie i nawilżenie, wspierając regenerację włosa oraz otulając łuski dodatkową warstwą ochronną – od nasady, do samych końcówek. W składzie odżywek zabezpieczających włosy mogą się znaleźć oleje ze słodkich migdałów, olej arganowy, roślinne ceramidy oraz witamina B5, czyli pantenol.

Kuracja odbudowująco – naprawcza Biokap to coś więcej niż odżywka! To najwyższej klasy preparat odżywczy do włosów, który intensywnie naprawia i odbudowuje włosy suche, osłabione i zniszczone, zabezpieczając je dodatkowo przez działaniem szkodliwych substancji i czynników zewnętrznych oraz nieestetycznym rozdwajaniem końcówek.

Postaw na skuteczne odżywki, które działają… naturalnie!

Zobacz nasze inne wpisy:

Jak kiedyś dbano o włosy?

Jak kiedyś dbano o włosy?

Przekazywana przez wieki wiedza o dobroczynnych właściwościach roślin i związków mineralnych coraz częściej do nas wraca w postaci udokumentowanych naukowo badań. I jest wykorzystywana w naturalnych kosmetykach do włosów.

ZOBACZ WIĘCEJ