Jak sprawdzić porowatość włosów?

Kluczem do efektywnej pielęgnacji włosów jest precyzyjne dobieranie zabiegów i preparatów do ich rodzaju. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć analizę potrzeb swoich włosów – zacznij od określenia stopnia porowatości.

Łodyga włosa zbudowana jest z kilku warstw. W środku włosa znajduje się warstwa rdzeniowa, którą otula kora włosa, a tę z kolei otacza i zabezpiecza cement włosa. Najbardziej zewnętrzną warstwą łodygi włosa jest tak zwana osłonka zewnętrzna zbudowana z łusek. I to właśnie na podstawie zwartości i stopnia odchylenia łusek określamy typ porowatości włosa.

Dowiedz się, jak określić typ porowatości włosów i czym charakteryzują się włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak sprawdzić porowatość włosów

Porowatość włosów – co to oznacza?

Określenie „porowatość włosów” oznacza stopień odchylenia łusek włosowych od łodygi włosa. Łuski ściśle do siebie przylegające budują włosy niskoporowate, a łuski mocno odchylone konstruują włosy wysokoporowate. Średnie odchylenie łusek włosowych jest charakterystyczne dla włosów średnioporowatych, określanych również jako normalne.

Typ porowatości włosów przekłada się zarówno na ich wygląd i kondycję, jak i stopień wchłaniania i zatrzymywania wody. Włosy o niskiej porowatości będą w minimalnym stopniu wchłaniać wodę (woda będzie po nich dosłownie spływać). Z kolei włosy wysokoporowate, w których łuski w znacznym stopniu odsłaniają cement włosa – będą ekspresowo pochłaniać i zatrzymywać wodę.

Domyślasz się już, jakie masz włosy?

Cechy charakterystyczne dla poszczególnych typów porowatości

Każdy typ porowatości ma swoje charakterystyczne cechy, dzięki którym lepiej zrozumiesz „zachowania” swojej fryzury.

Włosy niskoporowate

Niskoporowate włosy to włosy z zamkniętymi łuskami lub łuskami minimalnie odchylonymi. Zamknięte łuski determinują wygląd i ciężar włosów.

Najczęściej niskoporowate włosy ze ściśle przylegającymi do siebie łuskami są mocne, błyszczące i zdrowe, choć mogą nie mieć pożądanej objętości, wyglądać na oklapnięte i nieświeże oraz mieć ograniczoną elastyczność.

Wilgoć nie wnika w strukturę włosów niskoporowatych (to zaleta!), ale ograniczone możliwości wnikania we wnętrze łodygi włosowej mają również preparaty odżywcze i nawilżające. Kosmyki są również oporne na większość zabiegów stylizacyjnych, takie jak kręcenie czy falowanie.

Pielęgnując włosy niskooporowe warto sięgać po odżywki rozgrzewające lub stosować ogrzewanie włosów podczas oddziaływania na nie odżywki lub maski. Wybierając preparaty do włosów nisko porowatych stawiaj na lekkie kosmetyki roślinne (na przykład z olejkiem arganowym lub olejkiem z pestek winogron), które nie będą dodatkowo obciążać włosów.

włosy niskoporowate

Włosy wysokoporowate

Wysokoporowate włosy to kosmyki z mocno rozchylonymi łuskami, odsłaniającymi cement włosa. Otwarte łuski determinują wygląd, zdrowie i kondycję włosów.

Włosy z wysoką porowatością są kruche, mają tendencję do rozdwajania się, mogą się łamać i puszyć. Twoje kosmyki mogą wyglądać na zniszczone i zmęczone. Są pozbawione blasku, często bywają matowe i brakuje im objętości lub objętość jest pozorna (puszenie się włosów może sprawiać wrażenie, że jest ich dużo).

Włosy wysokoporowate mogą sprawiać problemy podczas zwykłego rozczesywania – odchylone łuski plączą i sczepiają się ze sobą. Z kolei układanie nawet najwymyślniejszych fryzur jest w przypadku włosów wysokoporowatych bardzo łatwe. Pasma są podatne na zabiegi stylizacyjne, takie jak kręcenie i prostowanie.

Wysokoporowate włosy wchłaniają wilgoć i substancje odżywcze z preparatów kosmetycznych. W pielęgnacji tego rodzaju włosów najlepiej sprawdzają się intensywnie nawilżające i odżywiające maski i oleje. Olejowanie włosów możesz przeprowadzić sięgając po odżywczy olej kokosowy lub uniwersalny olej z czarnuszki.

Włosy wysokoporowate

Włosy średnioporowate

Średnioporowate włosy uznawane są za włosy normalne. Cechuje je najczęściej duża objętość i zdrowy wygląd. Włosy są lekko błyszczące, sprężyste i elastyczne.

Kosmyki wchłaniają i zatrzymują odpowiednią ilość wody i substancji odżywczych z preparatów kosmetycznych. Posiadaczki tego typu włosów mogą cieszyć się ich bezproblemową pielęgnacją i stylizacją.

Jak sprawdzić porowatość włosów? Test na porowatość włosów

Wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne typy włosów, ale wciąż nie masz pewności, z jakim rodzajem włosów masz do czynienia na własnej głowie? Doskonale Cię rozumiemy! Przecież rozchylone łuski włosa to nie jest coś, co możesz zobaczyć gołym okiem! Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja trychologiczna, podczas której specjalista zbada i przeanalizuje strukturę włosów z wykorzystaniem specjalnej kamery.

Porowatość włosów możesz również sprawdzić samodzielnie, korzystając z jednej z trzech metod: testu pływalności, testu z rozpylaczem oraz testu slajdów. Wykonaj testy porowatości i dowiedz się, jakie są Twoje włosy!

  • Test pływalności – przygotuj szklankę lub miskę z wodą w temperaturze pokojowej, z umytych i wysuszonych włosów oddziel kilka kosmyków, a następnie połóż je na tafli wody (lub wsadź do szklanki wody) i obserwuj je przez kilka minut; włosy wysokoporowate szybko wchłoną wodę i niemal od razu opadną na dno, włosy niskoporowate będą przez długi czas unosić się na wodzie (nawet 4-5 minut), powolne opadania na dno jest charakterystyczne dla włosów średnioporowatych.
  • Test z rozpylaczem – oddziel kilka kosmyków czystych i suchych włosów, a następnie spryskaj je wodą z wykorzystaniem rozpylacza z atomizerem. Na włosach niskoporowatych woda będzie osadzać się w postaci kropelek, w przypadku włosów wysokoporowatych – woda od razu wsiąknie w kosmyki, na włosach średnioporowatych krople wody będą utrzymywać się przez około minutę, a następnie stopniowo wsiąkać w strukturę włosa.
  • Test slajdów/test poślizgu – końcówkę kosmyka włosów włóż pomiędzy kciuk i palec wskazujący, a następnie przesuwaj palce w kierunku nasady włosa. Brak oporu i gładkość włosów oznacza, że najprawdopodobniej masz do czynienia z włosami niskoporowatymi, wyczulwane nierówności mogą oznaczać włosy wysokoporowate.

Potrafisz już określić porowatość swoich włosów? Stopień rozchylenia łusek włosa determinuje wybór kosmetyków pielęgnacyjnych, a wiedza o porowatości pozwoli Ci na wdrażanie najkorzystniejszych rozwiązań dla kondycji włosów.

Test na porowatość włosów

Co stosować na porowate włosy?

Czas na dobranie kosmetyków do pielęgnacji Twoich włosów. Wiesz już, czy Twoje włosy są niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate, a co za tym idzie – potrafisz określić, czego potrzebują w ramach codziennej pielęgnacji.

Biokap ma w swojej ofercie naturalne kosmetyki do każdego rodzaju włosów.

Niezawodne odżywki Biokap

Naturalne odżywki do włosów Biokap to produkty, w których składzie rządzą ekstrakty roślinne! Odżywki Biokap możesz stosować po każdym myciu włosów lub co kilka myć, dopasowując częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych, nawilżających, odbudowujących i odżywczych do aktualnych potrzeb włosów.

Poznaj naszych najlepszych zawodników w tej kategorii!

  • Odżywka Głęboko Nawilżająca Biokap z olejkiem z jojoby i proteinami z pszenicy – preparat intensywnie nawilżający włosy, który doskonale sprawdzi się w regularnej pielęgnacji włosów suchych i wysokoporowatych, a także w okresowej pielęgnacji wszystkich typów włosów podczas ich wzmożonej ekspozycji na promieniowanie UV i wiatr.
  • Odżywka odbudowująca Biokap do włosów zniszczonych, z ekstraktem z owsa, zielonych orzechów włoskich oraz olejków babassu i masła muru muru – preparat silnie odżywiający włosy wysokoporowate i działający jak opatrunek na różne rodzaje włosów zniszczonych farbowaniem lub intensywnymi zabiegami stylizacyjnymi.
  • Odżywka regenerująco-odbudowująca Biokap, z olejami ze słodkich migdałów, olejem arganowym oraz roślinnymi ceramidami i pantenolem – preparat wykazujący działanie regenerujące i odbudowujące, przeznaczony do kompleksowej pielęgnacji włosów zniszczonych i osłabionych, przede wszystkim wysokoporowatych i średnioporowatych.
Biokap odżywka

Maska do zadań specjalnych

Maska regeneracyjno-naprawcza Biokap to preparat przeznaczony przede wszystkim do intensywnego odżywiania włosów wysokoporowatych, bardzo suchych i bardzo zniszczonych.

W składzie maski znajdziesz między innymi hydrolizowaną fitokeratynę z ryżu, która wykazuje działanie maksymalnie zbliżone do keratyny naturalnie występującej we włóknach włosów, rekonstruując pierwotną strukturę pasm. Ceramidy roślinne z oliwy z oliwek oraz olejek ze słodkich migdałów zapewniają silnie odżywczy efekt na całej długości włosów.

Regularne stosowanie maski do włosów Biokap solidnie wzmacnia trzony włosów i skutecznie przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek. Nawet wysokoporowate włosy potraktowane maską mają szanse stać się błyszczące, sprężyste i jedwabiście miękkie.

W zależności od potrzeb maskę możesz stosować co kilka lub kilkanaście myć głowy. Preparat zostaw na włosach przez minimum 2 minuty, a w przypadku bardziej suchych i zniszczonych włosów – nawet przez 10-15 minut.

Nic również nie stoi na przeszkodzie, by po nałożeniu maski owinąć głowę ręcznikiem, a następnie ogrzać włosy za pomocą suszarki. Takie działanie zoptymalizuje wnikanie i przenikanie fitokeratyny do wnętrza włosów.

BioKap Bellezza maska

Szampony i farby do włosów – naturalnie naturalne!

W naszej ofercie nie mogło oczywiście zabraknąć naturalnych szamponów, które są podstawą codziennej pielęgnacji włosów. Szampon Biokap to kwintesencja tego, co w preparacie do mycia włosów najważniejsze!

Produkt nie tylko skutecznie usuwa wszystkie zabrudzenia (korzystając z mocy ekstraktów roślinnych o właściwościach myjących), ale również efektywnie walczy z procesem wypadania i przerzedzania się włosów. Mycie głowy szamponem Biokap to także nawilżanie, odżywianie i zabezpieczanie struktury włosów o różnym stopniu porowatości.

W składzie szamponu nie znajdziesz oczywiście drażniących składników chemicznych, takich jak emulgatory PEG, silikony, parabeny, SLS i SLES.

Masz średnioporowate lub wysokoporowate włosy i boisz się efektów koloryzacji? Sięgając po naturalne farby Biokap możesz uzyskać wymarzony kolor bez szkód dla fryzury! Preparaty z serii Nutricolor, Nutricolor Delicato, Nutricolor Delicato+ oraz Nutricolor Delicato Rapid zawierają ponad 90% składników roślinnych, dzięki czemu skutecznie i całkowicie bezpiecznie farbują włosy (również siwe!).

Zobacz nasze inne wpisy: