Jakie suplementy brać, aby włosy były zdrowe i piękne?

Dobre szampony i odżywki nie wystarczą, by naprawdę wzmocnić włosy. Ważne jest wielotorowe działanie. Czyli stosowanie także suplementów na włosy, by dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i związków, koniecznych do prawidłowego wzrostu włosów. 

Pewne związki, wyciągi roślinne oraz witaminy w szczególny sposób dbają o dobrą kondycję włosów. Warto jednak sięgać po takie suplementy na włosy, które zwierają wiele składników. Dzięki temu zadbamy o stan włosów niejako z każdej strony. Będą szybciej rosły (m.in. dzięki witaminom na porost włosów), poza tym będą mocne i nie trzeba się będzie martwić ich nadmiernym wypadaniem. Przy czym nie chodzi tylko o składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów (czyli dostarczenie „budulca” z którego powstają). Różne związki i witaminy na wzmocnienie włosów muszą też zadbać o prawidłowy stan skóry głowy, m.in. dobre jej ukrwienie, od którego zależy odpowiedni przepływ substancji odżywczych do mieszków włosowych. 

Suplementy na włosy, które wspomagają tworzenie keratyny

Na hasło „suplementy włosy” często jako pierwsze skojarzenie pojawia się karatyna. Nic dziwnego, bo związek ten jest podstawowym budulcem włosa. Keratynę zawierają odżywki i maski, jest ona wykorzystywana także w profesjonalnych zabiegach odbudowujących strukturę włosów. Ale keratynę możemy stosować na włosy tylko od zewnątrz. W suplementach na włosy jej nie znajdziemy, bo organizm musi wytworzyć ją sam. Jednak możemy mu w tym pomóc.  

Keratyna to rodzaj białka, które występuje zarówno w korze włosa (czyli jego zasadniczej wewnętrznej części), jak i w łuskach, tworzących zewnętrzną osłonkę. To właśnie bezbarwne łuski mówią o tym, w jakiej kondycji są włosy. Jeśli łuski ściśle przylegają do kory, mówimy, że włosy są niskoporowate – lśniące, gładki i zdrowe.

Wyjątkowo ważną rolę w strukturze keratyny odgrywają wiązania siarczkowe (a dokładniej dwusiarczkowe) – to one łączą włókna keratyny w długie łańcuchy. Wiązania te odpowiadają za wygląd włosów (czy są proste, kręcone, cienkie, czy też grube). Właśnie dzięki siarce keratyna jest białkiem wyjątkowo odpornym na mechaniczne uszkodzenia.

W zasadzie każdy suplement na włosy powinien zawierać związki siarki (mogą być one w różnej postaci). W najlepszych i najskuteczniejszych preparatach znajdziemy aminokwasy siarkowe, z których budowana jest keratyna, czyli cystynę (L-cystynę) i metioninę (L-metioninę). W trosce o zdrowe włosy warto dbać zwłaszcza o dostarczenie organizmowi metioniny. Cystynę może bowiem sam wytworzyć, a metioniny – nie (jest to aminokwas egzogenny, czyli taki, który musi być dostarczany z zewnątrz – za pomocą odpowiedniej diety lub suplementacji).

Właśnie te dwa aminokwasy są jednymi z wielu składników tabletek Biokap Anticaduta Kapsułki przeciw wypadaniu włosów. Zastosowano w nich również opatentowany kompleks TRICOFOLTIL z olejem lnianym bogatym w kwas Alfa-linolenowy; miedzią (odpowiedzialną m.in. za zachowanie koloru włosów) oraz biotyną, która m.in. zapobiega siwieniu włosów i ich wypadaniu. W preparacie tym są także m.in.: naturalna witamina A (beta-karoten), cynk, selen oraz ekstrakt ze skrzypu polnego –czyli jeden z podstawowych składników suplementów na włosy. Preparat występuje w dwóch wersjach – dla kobiet (Biokap Anticaduta DONNA Kapsułki przeciw wypadaniu włosów) i dla mężczyzn (Biokap Anticaduta UOMO Kapsułki przeciw wypadaniu włosów). Dzięki temu rozróżnieniu składniki są optymalnie dobrane w odniesieniu do potrzeb damskiego i męskiego organizmu. 

Cenny skrzyp polny, ważne oleje w suplementach na włosy

Skrzyp polny to roślina o wyjątkowo dobroczynnym działaniu dla włosów i paznokci. Działa wielokierunkowo. Skrzyp zawiera łatwo rozpuszczalną i bardzo dobrze przyswajalną przez organizm krzemionkę (czyli związki krzemu), niezbędną do wytwarzania kolagenu oraz elastyny. Kolagen kojarzy się ze zdrową, dobrze napiętą i elastyczną skórą, ale jego rola w „sprawach urodowych” nie ogranicza się do tego. Odpowiada on także m.in. za to, że włosy są mocno osadzone w mieszkach włosowych, czyli zapobiega ich wypadaniu. Poza tym w skrzypie są pierwiastki ważne dla zapewnienia dobrej kondycji włosów i najlepsze witaminy na włosy: cynk, żelazo, magnez, witamina C, witaminy z grupy B.

Dobroczynne działanie skrzypu polnego na włosy zostało udowodnione naukowo, m.in. w badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim. U pań, które przez poł roku przyjmowały suplementy na włosy ze skrzypem polnym, liczba włosów wzrosła prawie dwukrotnie (u pań przyjmujących placebo nie zmieniła się). Przy czym te badania potwierdzają pośrednio pewną zasadę w przyjmowaniu suplementów na włosy – trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo efekty widoczne są dopiero po kilku tygodniach a nawet miesiącach. 

O ile skrzyp polny zapobiega „zwykłemu” wypadaniu włosów spowodowanego osłabieniem mieszków włosowych, olej lniany jest sprzymierzeńcem w walce z łysieniem androgenowym. Zawiera on kwas Alfa-linolenowy, który hamuje proces zanikania mieszków włosowych w tego typu łysieniu.

Witaminy na wzmocnienie włosów

Najlepsze witaminy na włosy to przede wszystkim witaminy z grupy B oraz witamina A. Właśnie one biorą udział w szeregu procesów, które decydują o prawidłowym wzroście, kolorze oraz kondycji włosów:

  • Biotyna (inne nazwy to witamina B7 lub witamina H). To witamina, która odpowiada za dobry stan skóry, włosów i paznokci, dlatego często nazywana jest witaminą piękna albo witaminą na porost włosów. Biotyna jest rozpuszczalna w wodzie. To ona kontroluje prawidłowe stężenie cynku w naszej skórze. A jest to bardzo ważne, bo właśnie dzięki cynkowi prawidłowo pracują gruczoły łojowe. Jego niedobór prowadzi m.in. do przetłuszczania się włosów. Co więcej zła praca tych gruczołów może prowadzić do łojotokowego zapalenie skóry (ŁZS). Choroba ta osłabia mieszki włosowe, przez co prowadzi do wzmożonej utraty włosów. Biotyna temu zapobiega, a także łagodzi stany zapalne skóry. Te właściwości sprawiają, że można ją nazwać witaminą na wypadanie włosów. Kontrolowanie zawartości cynku to niejedyne zadanie biotyny. Zawiera ona siarkę niezbędną do powstawania wiązań dwusiarczkowych w budującej włosy keratynie. Ponadto zapobiega siwieniu włosów.
  • Witamina B12 (w tabletkach i suplementach diety najczęściej występuje w formie cyjanokobalaminy). To bardzo ważna witamina, która odpowiada m.in. za syntezę węglowodanów, białek oraz niektórych tłuszczów; dostarczanie tłuszczów do komórek; prawidłową pracę układu nerwowego; koncentrację; zdolność do zapamiętywania oraz samopoczucie. Jednym z najważniejszych jej zadań jest uczestniczenie w procesie tworzenia erytrocytów (czerwonych krwinek), które przenoszą tlen oraz składniki odżywcze – również do skóry głowy i mieszków włosowych. Wzmacnia włosy i zapobiega ich utracie, dba o odpowiednia pigmentację. Niedobory tej witaminy mogą powodować przetłuszczanie się włosów i ich nadmierne wypadanie. Witamina B12 występuje w czerwonym mięsie i wątróbce, więc jej suplementacja często jest potrzebna u osób, które nie jedzą mięsa.
  • Witamina A (beta-karoten) odpowiada m.in. za wzmocnienia włosów – ma wpływ na prawidłowy metabolizm cebulek włosowych. Jej niedobory sprawiają, ze włosy są suche i łamliwe, a ich wzrost jest spowolniony.

Jak zbudowany jest włos

Łodyga włosa, czyli ta część włosa, którą widzimy (która wyrasta ponad powierzchnię skóry), składa się z trzech warstw:

  • Centralną jej część tworzy rdzeń włosa (warstwa rdzeniowa). Co ciekawe nie zawsze ona występuje – jest tylko w najgrubszych włosach oraz we włosach siwych.
  • Kora włosa to zasadnicza jego część (stanowi ok. 80 proc. jego masy). Zbudowana jest z mikroskopijnych włókien keratyny złączonych mostkami siarkowymi. Pomiędzy tymi włóknami (ułożonymi w łańcuchy) jest tzw. keratyna niekierunkowa o nieregularnej strukturze. Jej cząsteczki mają zdolność wiązania wody i to one odpowiadają za utrzymanie prawidłowego nawilżenia włosów. W korze znajdują się też cząsteczki melaniny – barwnika, który decyduje o kolorze włosów. Od kondycji kory włosa zależy jego sprężystość.
  • Zewnętrzna część włosa okalająca korę to osłonka, którą tworzą bezbarwne łuski keratynowe ułożone podobnie jak dachówki. Zazwyczaj jest 7-10 warstw łusek. Od tego, jak ściśle przylegają do siebie zależy kondycja włosów. Jeśli łuski są nierozchylone mamy zdrowe, gładkie włosy. Ta warstwa ma zdolność odbijania światła – dzięki niej włosy są lśniące.

Zobacz nasze inne wpisy: