O czym świadczą wypadające włosy?

Włosy wypadają bez względu na dobry czy zły stan zdrowia. To naturalny proces – codziennie tracimy nawet do 100 włosów. A potem w ich miejsce wyrastają nowe. Tak dzieje się w przypadku zdrowego organizmu, gdy dostarczamy wszystkie niezbędne związki odżywcze. O silnym wypadaniu włosów zaczynamy mówić, gdy to zjawisko nasila się albo na przykład mocne wypadanie włosów ma miejsce w niektórych częściach głowy. Może być to stan przejściowy – zwłaszcza, gdy przyczyną jest stres albo niedobór witamin i określonych związków, które są potrzebne do prawidłowego odżywiania mieszków włosowych i/lub wzrostu włosów. Nawet przy niektórych chorobach powodujących nadmierne wypadanie włosów możliwe jest odwrócenie tego zjawiska – gdy będzie leczony jego powód.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie choroby mogą powodować wypadanie włosów?

O tym, co na wypadanie włosów pomoże – gdy jest ono spowodowane zmianami chorobowymi – powinien decydować lekarz. W takich przypadkach często zlecane jest wykonanie badań, np. by ustalić poziom żelaza albo zbadać poziom hormonów tarczycy. Silne wypadanie włosów najczęściej jest spowodowane następującymi chorobami:

Grzybica skóry głowy

W zwyczajnych warunkach nasz organizm potrafi sobie radzić z dermatofitami, czyli grzybami znajdującymi się na skórze, włosach i paznokciach. Ale gdy jest osłabiony, np. chorobami wirusowymi lub długą antybiotykoterapią, może dojść do rozwoju tej choroby. Jej główne objawy zależą od rodzaju grzybicy: przy woszczynowej jest to stan zapalny skóry i jej zaczerwienienie, przy grzybicy drobnozarodnikowej oraz strzygącej (występują one zwykle u dzieci) pojawiają się pojedyncze okrągłe ogniska chorobowe, skóra jest zaczerwieniona i łuszczy się. 

Łojotokowe zapaleniem skóry (ŁZS)

To przewlekła nawracająca choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym gruczołów łojowych, prowadzącym do wzmożonego łuszczenia się naskórka. Najczęstszymi objawami tej choroby są: czerwone kuliste plamy; świąd (co z kolei powoduje, że chory drapie te miejsca potęgując łuszczenie się skóry); pojawianie się żółtawych, łuskowatych płatów skóry przypominających tłusty łupież. Dlaczego wypadają włosy przy łojotokowym zapaleniu skóry (zwłaszcza nieleczonym)? Przy tej chorobie mogą zostać uszkodzone  mieszki włosowe, co prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia.

Choroby powodujące wypadanie włosów
Choroby powodujące wypadanie włosów

Łuszczyca

Choroba ta polega na zaburzeniu naturalnego cyklu złuszczania się naskórka. U zdrowej osoby naskórek złuszcza się (co prowadzi do jego odnowy) w ciągu około miesiąca. U osób chorujących na łuszczycę czas ten ulega drastycznemu skróceniu – nawet do kilku dni. To nie jest choroba zakaźna (nie można się nią zarazić, np. używając tej samej szczotki do włosów czy ręcznika). To schorzenie autoimmunologiczne, które polega na tym, że organizm atakuje swoje własne komórki (w tym przypadku są to komórki skóry). Często jest to choroba dziedziczna, która najczęściej po raz pierwszy daje objawy albo u nastolatków (w okresie dojrzewania), albo u osób, które ukończyły 50 lat.

Łysienie plackowate

Podobnie jak łuszczyca jest to bardzo często choroba autoimmunologiczna, ale może mieć też podłoże genetyczne i psychosomatyczne (np. przy silnym, długotrwałym stresie). Jej objawy są dość charakterystyczne – nagle pojawiają się owalne miejsca (ogniska) utraty włosów na skórze głowy lub w innych owłosionych miejscach (dotyczy to także brwi i rzęs). Zwykle mają średnicę od kilku do 10 cm. Ogniska te powiększają się (czasami zlewając się ze sobą), a na ich obrzeżach widoczne są krótkie na kilka milimetrów łodygi włosa. Skóra jest zazwyczaj gładka, bez widocznych zmian chorobowych.

Anemia

Niedobór żelaza w organizmie w pierwszej kolejności odczuwają włosy. Gdy brakuje tego pierwiastka organizm stara się chronić, to co najważniejsze . W tym przypadku priorytetem będzie tworzenie hemoglobiny przenoszącej tlen w organizmie. Czyli żelazo najpierw zostanie dostarczone do szpiku kostnego (tam powstaje hemoglobina), a jeśli go wystarczy, w dalszej kolejności do miejsc mniej istotnych (patrząc na funkcje ważne dla życia). W tym do mieszków włosowych. Zazwyczaj więc zanim dowiemy się, że mamy anemię, możemy zaobserwować mocne wypadanie włosów, a zwłaszcza ich słabszy wzrost. Jest to spowodowane tym, że przy niedoborze żelaza włosy przechodzą z fazy anagenu (fazy wzrostu) do fazy telogenu (spoczynku), potem wypadają.

Może Cię zainteresować: Co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów?

Nadmierne wypadanie włosów z powodów zmian hormonalnych

Częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet z powodu niewłaściwej pracy gruczołów dokrewnych (wytwarzających hormony) jest złe działanie tarczycy – jej nadczynność lub niedoczynność. Hormony tarczycy we współdziałaniu z innymi hormonami (m.in. testosteronem) mają wpływ na mieszki włosowe. Prawidłowy wzrost włosów zależy od wielu procesów, m.in. właśnie od tych, w których biorą udział hormony tarczycy. Każde zaburzenie pracy tego narządu ma wpływ na to czy wzrost włosa przebiega w prawidłowy sposób, czy nie.

Oprócz niedoczynności lub nadczynności tarczycy przyczynami wypadania włosów często są też autoimmunologiczne zapalenia tarczycy (czyli choroba Graves-Basedov oraz Hashimoto). Przy Hashimoto mamy zazwyczaj do czynienia z tzw. łysieniem telogenowym. Polega ono na tym, że dochodzi do zaburzeń proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku, dochodzi do wydłużenia fazy telogenowej (spoczynku włosa). Zwykle telogen trwa 2-4 miesiące, przy tych zaburzeniach ta faza znacznie się wydłuża. Efektem jest to, że włosy widocznie się przerzedzają, choć zwykle nie mamy do czynienia z ich całkowitą utratą.

Podobne objawy u kobiet wywołuje łysienie na tle androgenowym. Mówiąc w uproszczeniu jest ono spowodowane zaburzeniami w przemianach męskich hormonów płciowych – androgenów (występują one także w organizmach kobiecych). Te niekorzystne przemiany prowadzą do stopniowego obumierania i zaniku mieszków włosowych – w rezultacie u kobiet włosy stopniowo się przerzedzają w okolicach nad czołem i na środku głowy. W końcowej fazie włosów jest tak mało, że mocno widać prześwitującą skórę. U mężczyzn mechanizm łysienia na tle androgenowym jest taki sam, z tym, że zaczyna się ono na części skroniowej. Później włosy przerzedzają się na czubku głowy. W końcowym etapie włosy pozostają tylko w okolicach skroni i na potylicy. U mężczyzn zazwyczaj dochodzi do całkowitej utraty włosów w rejonach objętych tym typem łysienia, a nie tylko do ich znacznego przerzedzenia (co ma miejsce u kobiet).

Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?

Silne wypadanie włosów może świadczyć o niedoborze makro- i mikro elementów (m.in. żelaza, o którym już wspominaliśmy, siarki czy krzemu) a także witamin. I to nie tylko tych, które nazywane są witaminami młodości i urody, czyli A i E. Witamina A, oprócz wielu istotnych ról w organizmie jest m.in. niezbędna do prawidłowego metabolizmu cebulek włosowych. Jej brak sprawia, że włosy słabiej rosną, są suche i łamliwe. Z kolei witamina E ma wpływ na właściwe krążenie krwi w skórze, czyli pośrednio odpowiada za to, by do mieszków włosowych trafiały wszystkie substancje, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu włosów.

Sprawdź ofertę: Preparaty na wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być też spowodowane także niedoborem witaminy H (inne nazwy to biotyna lub witamina B7). Ta witamina, to jeden z głównych składników wielu suplementów diety na włosy i paznokcie. To dzięki witaminie H prawidłowo przebiega  proces powstawania keratyny – podstawowego budulca włosów i paznokci. Dla prawidłowej kondycji i wzrostu włosów ważne są także inne witaminy z grupy B: witamina B2 (ryboflawina), B3, B6 i B12 (kobalamina).

Jesteś zdrowa, żadna z powyżej wymienionych chorób cię nie dotyczy, dbasz o zdrową zbilansowaną dietę… To od czego wypadają włosy? Powodem może być długotrwały stres albo niewłaściwa pielęgnacja. Może nawet nie tyle pielęgnacja (w tym zabiegi fryzjerskie), co dobór fryzury. Owszem inwazyjne, nieumiejętnie wykonane zabiegi fryzjerskie – farbowanie (a zwłaszcza mocne rozjaśnianie) oraz trwała a także stałe używanie prostownicy i lokówki  mogą osłabić zniszczyć włosy, ale raczej nie prowadzą do nadmiernego wypadania włosów. Przy fryzurach, które stale mechanicznie działają na włosy (np. mocnych kucykach, dredach) może dochodzić do tzw. łysienia trakcyjnego (potocznie nazywanego łysieniem z pociągania). Polega ono na tym, że stałe mocne naciąganie włosów uszkadza mieszki włosowe, co prowadzi do nadmiernego wypadania włosów.

Może Cię zainteresować: BEZPIECZNA KOLORYZACJA WŁOSÓW – JAK JĄ WYKONAĆ?

Zobacz nasze inne wpisy: