Palma sabałowa na włosy – działanie, przeciwwskazania i zastosowanie

Zacznijmy od tego czym jest palma sabałowa?

Palma sabałowa

Palma sabałowa, czyli Sabal minor lub bocznia piłkowana, to krzaczasty gatunek należący do rodziny roślin arekowatych, powszechnie określanych jako palmy. Palma sabałowa to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach osiąga wysokość do 2 metrów i szerokość około 1 metra. Pióropusz sztywnych, zielonych lub zielononiebieskich liści jest osadzony na krótkim pędzie.

Kwiaty palmy sabałowej są białe i zebrane w wiechy. W okresie kwitnienia są widoczne ponad liśćmi rośliny. Owoce palmy sabałowej są drobne, czarne i intensywnie błyszczące. Wyglądem przypominają owoce popularnej w Polsce aronii.

W ciepłym klimacie palma sabałowa rośnie w gruncie – zarówno dziko, jak i dekoracyjnie w ogrodach. W klimacie umiarkowanym roślina nie zimuje w gruncie! W okresie letnim może stanowić ozdobę tarasów czy balkonów, ale na czas jesieni i zimy wymaga schowania do wnętrza lub zastosowania specjalnych osłon z dogrzewaniem.

Do czego wykorzystuje się owoce Saw Palmetto?

Palma sabałowa uznawana jest za roślinę niezniszczalną. Potrafi rosnąć w kiepskich glebach, niestraszna jej susza i palące słońce. Nie dziwi zatem fakt, że pozyskiwane z niej ekstrakty to prawdziwa bomba doskonałych substancji, które mogą być szeroko stosowane w kosmetologii oraz do produkcji różnego rodzaju suplementów.

Za najbardziej wartościowe uznaje się owoce rośliny. Są one źródłem fitosteroli, polisacharydów, kwasów tłuszczowych i kwasu taninowego oraz lektyn.

Wyciąg z palmy sabałowej daje możliwość wyizolowania dwóch frakcji: hydrofilnej (tworzą ją mieszaniny heteropolisacharydów) oraz litofilnej (zawierającej przede wszystkim kwasy tłuszczowe, fitosterole i trójglicerydy).

Jakie są właściwości palmy sabałowej? Dlaczego warto stosować palmę sabałową?

  • Za najważniejszą właściwość ekstraktów z palmy sabałowej uznaje się działanie antyandrogenowe. Dzięki niemu preparaty z ekstraktami z tej rośliny mogą być stosowane jako wsparcie w leczeniu męskich problemów, takich jak na przykład przerost gruczołu krokowego (prostata), łysienie androgenowe czy problemy z erekcją;
  • Ekstrakt z palmy sabałowej może poprawiać kondycję i wygląd skóry. Wyciągi z palmy mogą wykazywać działanie przeciwzapalne i antyalergiczne, pozytywnie wpływać na elastyczność i nawilżenie skóry oraz łagodzić łojotok i minimalizować problemy trądzikowe;
  • Wyciąg z owoców palmy sabałowej to bogactwo flawonoidów, które mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre choroby, w tym cukrzycę, miażdżycę i nowotwory;
  • Preparaty doustne z ekstraktem z palmy sabałowej mogą ograniczać wchłanianie cholesterolu, co może przekładać się na jego niższy poziom w organizmie. To z kolei zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego (w tym wspomnianej wyżej miażdżycy);
  • Środki do suplementacji z ekstraktem z palmy mogą wspierać regularne cykle menstruacyjne oraz minimalizować skutki menopauzy w kontekście zaniku tkanek pochwy i macicy;
  • Suplementy i preparaty kosmetyczne do pielęgnacji włosów mogą wspierać kobiety i mężczyzn w problemach związanych z osłabionymi, rzadkimi i wypadającymi włosami. Sprawdzą się w leczeniu łysienia androgenowego (problem łysienia androgenowego może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet!) oraz odbudowywaniu włosów po okresie ciąży i laktacji, a także w okresie menopauzy.

Skupmy się na włosach, bo to na nich znamy się najlepiej!

Palma sabałowa na włosy w produktach Biokap

Skoro znasz już właściwości Saw Palmetto, z pewnością nie zdziwi Cię fakt, że palma sabałowa została wykorzystana również w naszych naturalnych produktach do pielęgnacji włosów.

W Biokap projektujemy preparaty z palmą w trzech kategoriach: ampułki (wcierki na skórę głowy), szampony przeciw wypadaniu włosów oraz odżywcze i nawilżające lotiony.

ampułki biokap z palmą sabałową
  • Ampułki przeciw wypadaniu włosów Biokap to preparaty oparte na ekstraktach roślinnych, wśród których palma sabałowa i pestki dyni pomagają hamować działanie enzymu 5-alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za łysienie androgenowe. Ampułki można stosować na suche i mokre włosy, stopniowo nakładając i wcierając preparat w skórę głowy. To produkt zalecany w przypadku nadmiernej utraty włosów, osłabienia mieszków włosowych i obniżonej kondycji włosów.
  • Szampon przeciw wypadaniu włosów Biokap to preparat do codziennej pielęgnacji, który można stosować zarówno w ramach profilaktyki przeciwko wypadaniu włosów, jak i po zauważeniu osłabienia włosów. W naturalnym składzie szamponu nie mogło oczywiście zabraknąć palmy sabałowej, która jest odpowiedzialna za blokowanie enzymu powodującego nadmierne wypadanie włosów, w tym wypadanie androgenowe.
  • Lotion Biokap to płyn przeciw wypadaniu włosów, będący skuteczną miksturą, zawierającą między innymi wyciąg z palmy sabalowej, pestek dyni, papryczki czerwonej, krwawnika, pokrzywki i czerwonej winorośli. Lotion stosuje się jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Wystarczy wetrzeć w skórę głowy kilka kropel płynu, by w trakcie kuracji zauważyć poprawę w zakresie kondycji i wyglądu włosów.

Przeciwwskazania do stosowania produktów z ekstraktem z palmy sabałowej

Palma sabałowa w postaci suplementów lub jako składnik różnego rodzaju preparatów do stosowania zewnętrznego, nie powinna być przyjmowana/używana przez kobiety w ciąży, kobiety karmiące oraz kobiety stosujące antykoncepcję.

Z preparatów z palmą sabałową należy również zrezygnować w odpowiednim czasie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym (zgodnie z zaleceniem lekarza, najczęściej minimum dwa tygodnie przed wyznaczoną datą wizyty).

Stosowanie preparatów z palmą sabałową może powodować wystąpienie łagodnych skutków ubocznych, które w większości przypadków mijają samoistnie po kilku dniach kuracji lub po odstawieniu preparatów.

Do najczęściej odnotowywanych skutków ubocznych należą: obniżenie krzepliwości krwi, nudności, zaparcia lub biegunki oraz zawroty głowy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące palmy sabałowej

Zdajemy sobie sprawę z tego, że palma sabałowa, jej właściwości i stosowanie, mogą budzić wiele pytań. Odpowiadamy na te, które padają najczęściej.

Jaka dawka Saw Palmetto na łysienie?

Dawka Saw Palmetto na łysienie androgenowe powinna być dobrana przez lekarza lub farmaceutę oraz optymalnie dopasowana do kondycji Twoich włosów. Nie należy przekraczać zalecanych dziennych dawek suplementu oraz czasu trwania suplementacji.

Czy Palma Sabalowa obniża testosteron?

Nie. Stosowanie Palmy Sabałowej może wpływać na podwyższenie poziomu testosteronu w organizmie, poprzez zmniejszenie aktywności 5-α-reduktazy, czyli enzymu przekształcającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT).

Czy Palma Sabalowa obniża DHT?

Tak. Stosowanie Palmy Sabałowej może wpływać na obniżenie poziomu DHT poprzez zmniejszenie aktywności 5-α-reduktazy, czyli enzymu przekształcającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT).

Jak wygląda palma sabałowa?

Palma sabałowa to krzewiasta palma z niskim pniem oraz wachlarzowatym pióropuszem liści w kolorze zielonym lub zielononiebieskim. Palma kwitnie na biało, a jej owoce są najczęściej czarne.

Zobacz nasze inne wpisy: