Przedwczesne siwienie – przyczyny i pielęgnacja

Siwe włosy? Naprawdę można je polubić! Warto jednak wiedzieć, jak o nie dbać, by pozostawały zdrowe i lśniące!

Nasze włosy w ciągu życia stopniowo blakną i zmieniają swój kolor. Siwienie jest naturalnym i nieodwracalnym procesem, który może postępować u różnych osób w różnym tempie.

Naturalny proces siwienia włosów rozpoczyna się najczęściej w czwartej dekadzie życia. Po trzydziestym roku życia większość z nas ma już za sobą odkrycie pierwszego siwego włosa. O przedwczesnym siwieniu mówimy wówczas, gdy włosy przybierają srebrzysty kolor u osób na granicy dorosłości i tuż po dwudziestych urodzinach.

O tym, kiedy przyjdzie nam się zmierzyć z siwizną, decydują przede wszystkim czynniki genetyczne, ale również te związane ze stylem życia, chorobami i ogólną kondycją organizmu.

Z tego artykułu dowiesz się o:

Czym jest siwienie włosów? 

Siwienie włosów jest naturalnym procesem, w ramach którego nasze włosy stopniowo tracą kolor. Bezpośrednią przyczyną tego stanu jest obumieranie melanocytów, czyli komórek pigmentowych odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny (pigmentu).

Czas pojawienia się pierwszych siwych włosów i tempo siwienia są uwarunkowane genetycznie, choć istnieje szereg dodatkowych czynników, które również mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na kolor włosów.

Pozagenetyczne czynniki, które mają wpływ na siwienie włosów, to:

  • Stres (zwłaszcza stres długotrwały i stres oksydacyjny, który powoduje nadmierne gromadzenie się wolnych rodników w mieszkach włosowych, doprowadzając do upośledzania melanocytów i zaburzeń w wytwarzaniu melaniny);
  • wyniszczające organizm choroby autoimmunologiczne i choroby nowotworowe;
  • niewłaściwie zbilansowana dieta (niedobory najistotniejszych składników odżywczych, witamin i minerałów);
  • stosowanie używek (przede wszystkim palenie tytoniu!);
  • zamiany cywilizacyjno – środowiskowe i zanieczyszczenie środowiska (powodują przyspieszone starzenie się organizmów).

W jakim wieku zaczyna się siwienie?

Pierwsze siwe włosy najczęściej pojawiają się po trzydziestym roku życia, a większość pięćdziesięciolatków ma już na głowie ich sporą liczbę. Statystycznie szybciej i bardziej spektakularnie zaczynają siwieć kobiety. U mężczyzn w pierwszej kolejności pojawia się efekt szronu na skroniach.

Jeśli nasi rodzice zaczęli siwieć w wieku trzydziestu, czterdziestu czy pięćdziesięciu lat, z dużym prawdopodobieństwem podzielimy ich historię. Coraz częściej jednak obserwuje się zjawisko tak zwanego przedwczesnego siwienia. To sytuacja, w której pierwsze siwe włosy pojawiają się u nastolatków lub osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

siwe włosy u osób młodych

Siwe włosy u nastolatków – o czym to może świadczyć?

Pojawienie się siwych włosów u nastolatków może być sygnałem, że nasz organizm walczy z chorobą autoimmunologiczną (na przykład schorzeniami tarczycy), zapalną chorobą skóry (taką jak AZS lub z łysieniem plackowatym, często współistniejącym ze schorzeniami o podłożu autoimmunologicznym), boryka się z niedoborami witamin lub minerałów, anemią lub niedożywieniem.

Przedwczesne siwienie powinno skłonić nas do wykonania badań kontrolnych w celu wykluczenia ewentualnych chorób, a w razie potrzeby – wdrożenia odpowiedniego leczenia, a często również suplementacji.

Jaka witamina odpowiada za siwienie włosów?

Zarówno za dobrą kondycję włosów, jak i ich kolor w głównej mierze odpowiadają witaminy z grupy B (przede wszystkim B5 i B6) oraz witamina H, szerzej znana jako biotyna. Bardzo ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kwasu foliowego oraz witamin D i E, a także związków mineralnych – cynku, żelaza, miedzi i wapnia.

Jak powstrzymać przedwczesne siwienie?

Nie ma cudownego sposobu na zatrzymanie siwienia włosów. Podobnie jak nie ma magicznego eliksiru młodości. O tym, kiedy, jak szybko i jak będą siwieć nasze włosy, decydują przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Oczywiście bardzo ważna jest również zdrowa, bogata w witaminy i minerały dieta, zdrowy tryb życia i unikanie stresu oraz właściwa pielęgnacja włosów.

Jeśli chcemy maksymalnie spowolnić siwienie włosów lub opóźnić pojawienie się pierwszych srebrzystych kosmyków zadbajmy o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy z grupy B i biotynę.

Farba do włosów w sprayu

W razie niedoborów witamin i minerałów można sięgnąć po stosowną suplementację – najlepiej po przeprowadzeniu badań i zgodnie z zaleceniem lekarza.

Niezbędna jest również prawidłowa pielęgnacja z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów, które odżywią i wzmocnią strukturę włosa oraz zapobiegną jego wysuszaniu.

Nie polubiłaś/eś się z siwymi włosami? Na to też jest sposób! Możesz sięgnąć po apteczne farby Biokap Nutricolor, na przykład Nurtricolor Spray, który gwarantuje natychmiastowe i całkowicie bezpieczne pokrycie siwych odrostów.

Więcej sposobów na efektywne maskowanie siwych włosów znajdziesz w artykule Jak pokryć siwe włosy kolorem przy użyciu farb Biokap?

Zobacz nasze inne wpisy: