Sposoby walki z wypadającymi włosami – ampułki, suplementy, szampony

Aby powstrzymać i odwrócić proces nadmiernego wypadania włosów, najlepsze efekty przynosi stosowanie kompleksowej kuracji. Na co zwrócić uwagę, gdy szukamy skutecznych tabletek na wypadanie włosów, ampułek (lub lotionów) czy też szamponów.

Najczęściej mamy do czynienia z dwiema przyczynami wypadania włosów – niedoborem witamin, pierwiastków i związków koniecznych do prawidłowego wzrostu włosa, czyli tzw sezonowym wypadaniem włosów oraz łysieniem androgenowym (inne przyczyny wypadania włosów opisujemy w ramce pod artykułem). W tym drugim przypadku trudno mówić o wypadaniu włosów, bo ten proces nie na tym polega (włosy coraz słabiej rosną i jest ich coraz mniej). I w jednym, i w drugim przypadku sprawdzą się kompleksowo działające suplementy na wypadanie włosów. Zazwyczaj bowiem trudno określić, którego ze składników potrzebnych do utrzymania włosów w dobrej kondycji brakuje w naszej diecie.

Jeśli preparat zawiera kilka witamin, mikro- i makroelementów oraz innych cennych związków, zwiększa to szansę, że będzie naprawdę skuteczny, bo dostarczy to, czego organizm potrzebuje. Ważne jest także, by oprócz tabletek na wypadające włosy stosować także szampony i ampułki. Najskuteczniejsza jest bowiem kuracja, która działa wielotorowo – od zewnątrz i od wewnątrz. Wzmacnia włosy począwszy od cebulek – aż po same końce.

Takie wymagania spełnia specjalistyczna linia Biokap Anticaduta – preparaty wykorzystujące innowacyjne, najlepsze kombinacje naturalnych składników, m.in. ekstrakty i wyciągi z roślin. To kuracja trzyetapowa: Biokap Anticaduta włosy i paznokcie (DONNA – tabletki dla kobiet oraz UOMO – tabletki dla mężczyzn); Biokap Anticaduta szampon przeciw wypadaniu włosów oraz Biokap Anticaduta lotion lub ampułki do wcierania w skórę głowy.

Witaminy na wypadające włosy

Gdy chcemy dostarczyć organizmowi składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów, musimy myśleć nie tylko o budulcu włosa – keratynie (do jej wytworzenia niezbędna jest m.in. siarka) ale także o skórze i właściwym jej ukrwieniu. Przecież to właśnie tą drogą cenne składniki mają dotrzeć do mieszków włosowych – „fabryk”, w których powstają włosy. Dlatego nie ma jednego pierwiastka, związku czy witaminy na wypadające włosy, który rozwiąże problem. Jeśli wpiszemy do internetowej wyszukiwarki hasło „witaminy na włosy wypadające”, okaże się, że do prawidłowego przepływu składników odżywczych, stanu skóry i mieszków włosowych potrzebne są nie tylko witaminy A i E (nazywane często witaminami młodości i piękna), ale także m.in.:

 • Biotyna (witamina H, która m.in. dba o prawidłową pracę gruczołów łojowych, co z kolei przekłada się na dobry stan mieszków włosowych)
 • Witamina B12 (jest niezbędna w procesie tworzenia czerwonych krwinek, które transportują tlen i substancje odżywcze, jej niedobory prowadzą m.in. do przetłuszczania się włosów i ich nadmiernego wypadania).
Suplementy diety na wypadanie włosów

Co zawierają suplementy na wypadające włosy

Jakie jeszcze inne pierwiastki i związki powinny znaleźć się w kompleksowo działających tabletkach na wypadające włosy? Skrzyp polny – znakomite źródło siarki niezbędnej do tego, by powstawały wiązania siarczkowe (a dokładniej mostki dwusiarczkowe), które łączą ze sobą łańcuchy keratyny (białka budujące włos). Właśnie preparaty ze skrzypem polnym to najczęstsza podpowiedź wyszukiwarek internetowych, gdy wpiszemy hasło „tabletki na wypadajace wlosy”. Ale sam skrzyp, czyli świetne źródło bioprzyswajalnej siarki, to zdecydowanie za mało. Nasze włosy oprócz siarki potrzebują jeszcze innych pierwiastków, zwłaszcza miedzi, selenu i cynku.

 • Miedź – to ona dba o kolor naszych włosów i zapobiega siwieniu. Miedź jest niezbędna do wytwarzania melaniny, pigmentu odpowiadającego za odcień naszej karnacji oraz kolor włosów. Ale to nie jedyna jej rola w dbaniu o dobrą kondycję włosów. Ten pierwiastek bierze udział w tworzeniu mostków dwusiarczkowych tworzących sprężystą strukturę włosów.
 • Selen – choć potrzebujemy śladowych ilości tego mikroelementu, pełni on ważną rolę w procesie powstawania nowych włosów (pobierają one ten pierwiastek w trakcie wzrostu). Selen ma także działanie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczne, co zapobiega pojawianiu się łupieżu.
 • Cynk – to jeden z kluczowych pierwiastków, dzięki któremu mamy mocne włosy i paznokcie. Ma duży wpływ na wytwarzanie białek (keratyny), z których zbudowane są włosy. Odpowiada również m.in. za prawidłowa pracę gruczołów łojowych. Jego niedobór może prowadzić do schorzeń dermatologicznych, także skóry głowy.

Może Cię zainteresować: O czym świadczą wypadające włosy?

Wypadające włosy – szampon, który zadziała kompleksowo

Powyższe mikroelementy i witaminy dobrze zadziałają przy najczęściej występującym, sezonowym wypadaniu włosów. Ale co zrobić w przypadku utraty włosów na tle hormonalnym, a konkretnie androgenowym? Tutaj mamy bardzo zawężone pole działania, bo niewiele jest substancji, które skutecznie zadziałają.

W uproszczeniu łysienie androgenowe polega na tym, że męskie hormony płciowe androgeny (występujące także w kobiecych organizmach) ulegają przemianom, które mają wpływ na kondycję włosów. Testosteron przekształcany jest w dihydrotestosteron (w skrócie DHT), który negatywnie działa na mieszki włosowe. Stopniowo prowadzi do ich miniaturyzacji, a w końcowym etapie do zaniku. Skutek jest taki, że włosy w określonych

partiach głowy są coraz słabsze i wolniej rosną, a w ostatnim etapie tego rodzaju łysienia u mężczyzn zanikają a u kobiet są tak przerzedzone, że bardzo prześwituje skóra. Za tę niekorzystną przemianę hormonalną odpowiada enzym 5α-reduktaza. Przeciwdziałanie łysieniu androgenowemu polega na zahamowaniu działania tego enzymu. Takie właściwości mają substancje pochodzenia roślinnego: ekstrakt z palmy sabałowej (łac. Serenoa repens) oraz olej z pestek dyni. Związki te są jednymi ze składników zarówno szamponu przeciw wypadaniu włosów Biokap Anticaduta, jak i ampułek przeciw wypadaniu włosów Biokap Anticaduta.

Pamiętajmy, że żadna kuracja na wypadające włosy nie da szybkich efektów. Nawet najlepszy szampon na wypadające włosy nie zadziała, jeśli nie będziemy stosować go regularnie i to przez dłuższy czas. Dotyczy to także suplementów na wypadające włosy.

W przypadku łysienia androgenowego ampułki, suplementy oraz szampony na wypadające włosy właściwie należy stosować non stop (ewentualnie z małymi przerwami). Problem bowiem dotyczy hormonów (a dokładniej ich przekształcania w inne związki, jak wyżej wyjaśnialiśmy), które cały czas są wydzielane przez organizm. Dotychczas nie wynaleziono żadnej metody, która by skutecznie proces łysienia androgenowego zlikwidowała. Można go jedynie neutralizować –regularnie stosowaną kompleksową kuracją na wypadanie włosów. Oczywiście taką, która jest dedykowana także dla tego typu problemów.

Szampon na wypadanie włosów

Przyczyny wypadania włosów

Oprócz tzw. sezonowego wypadania włosów (spowodowanego niedoborem witamin i różnych związków) oraz łysieniem androgenowym, utrata włosów może być spowodowana przez:

 • Problemy hormonalne wynikające z nieprawidłowej pracy tarczycy (zarówno niedoczynności, jak i nadczynności). Przy chorobie Hashimoto mogą stopniowo zanikać mieszki włosowe, przez co nowe włosy coraz słabiej i coraz dłużej rosną. W efekcie włosy są coraz bardziej osłabione, suche i przerzedzone.
 • Choroby skóry m.in. łuszczyca oraz łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Przy ŁZS w wyniku stanu zapalnego osłabione zostają cebulki włosów, przez co dość często dochodzi do miejscowego (ogniskowego) wypadania włosów. W niektórych przypadkach mogą zostać uszkodzone mieszki włosowe.
 • Zmiany hormonalne, zwłaszcza związane z okresem poporodowym albo menopauzą.
 • Łysienie plackowate. To choroba autoimmunologiczna, w której organizm sam siebie atakuje. Polega ona na tym, że układ odpornościowy atakuje i niszczy mieszki włosowe. Najczęściej ten typ łysienia dotyczy osób, które nie ukończyły 30 lat. Zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
 • Długotrwały stres i przemęczenie.
 • Nieodpowiednia pielęgnacja włosów (częste używanie gorącego strumienia suszarki i prostownic) oraz częste mocne zabiegi fryzjerskie – zwłaszcza dekoloryzacja i farbowanie ciemnych włosów na blond oraz trwała ondulacja.

Zobacz nasze inne wpisy:

Jak kiedyś dbano o włosy?

Jak kiedyś dbano o włosy?

Przekazywana przez wieki wiedza o dobroczynnych właściwościach roślin i związków mineralnych coraz częściej do nas wraca w postaci udokumentowanych naukowo badań. I jest wykorzystywana w naturalnych kosmetykach do włosów.

ZOBACZ WIĘCEJ