sklep

Co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów

Skuteczna walka o zdrowe i piękne włosy. Jaką odżywkę czy maskę dobrać do danego typu włosów. Co zrobić, by pielęgnacja włosów w domu przyniosła jak najlepsze rezultaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co jest dla ciebie najważniejsze w pielęgnacji włosów i skóry głowy?

Na to pytanie pojawiają się najczęściej dwie odpowiedzi: wygoda i skuteczność. Ważny może być też skład szamponów, odżywek i masek. Coraz częściej szukamy produktów ekologicznych, których skład opiera się na dobroczynnych związkach występujących w naturze. Ten trend doceniania tego, co naturalne jest coraz bardziej widoczny. Nie tylko w kosmetykach do twarzy i ciała czy pomagających w walce o zdrowe i piękne włosy. Także w odżywianiu i stosowaniu naturalnych kuracji wzmacniających organizm i wspomagających przy leczeniu farmakologicznym.

Skuteczność leków zależy od substancjach czynnych – czyli związków, których działanie lecznicze zostało potwierdzone w badaniach. Wiele takich substancji jest pochodzenia naturalnego. To co stosowały nasze babki i prababki, obecnie polecają naukowcy. Podobnie jest z naturalnymi związkami, których skuteczne działanie udowodniono w kosmetyce, chociażby w preparatach BIOKAP Anticaduta Lotion Shock Formula Przeciw Wypadaniu Włosów czy BIOKAP Anticaduta Ampułki Przeciw Wypadaniu Włosów. Preparaty te zawierają wyciąg z palmy sabałowej (ang. Saw palmetto, łac. Serenoa repens), który hamuje łysienie androgenowe. Czyli ma takie działanie, jak sztucznie otrzymywana substancja czynna – minoksydyl – stosowana w lekach i leczniczych preparatach na łysienie androgenowe.

Rudowłosa kobieta dbająca o włosy domowymi sposobami

Jak dbać o włosy w domu?

W gabinetach fryzjerskich mamy do wyboru szereg profesjonalnych zabiegów, które mają maksymalnie poprawić kondycję włosów. Ale walka o walka o zdrowe i piękne włosy nie musi być aż tak kosztowna. Gdy w wyszukiwarkę internetową wrzucimy hasło „jak dbac o włosy domowe sposoby”, otrzymamy setki podpowiedzi. Można podzielić je na dwie grupy – propozycje domowych odżywek, wcierek i masek oraz gotowych produktów do pielęgnacji włosów w domu.

Bardzo skuteczną, wielotorową działającą odżywką/maską zrobioną z tego, co mamy pod ręką w kuchni jest emulsja z żółtka jaja roztrzepanego z łyżeczką oliwy z oliwek i kilkoma kroplami soku z cytryny. Do takiej odżywki opcjonalnie możemy dodać po kilka kropli witaminy A oraz E a także płynną keratynę (jest dostępna nie tylko w specjalistycznych sklepach z preparatami kosmetycznymi, ale także w popularnych sieciowych drogeriach).

Jeśli szukamy gotowych preparatów, najlepiej wybierajmy te z jak najbardziej naturalnym składem. Bez parabenów i silikonów. I to niezależnie od rodzaju włosów czy problemów, jakie z nimi mamy. Na zdrowe włosy, włosy zniszczone albo wysuszone najlepsze będą odżywki i maski działające wielotorowo, których receptura opiera się na bogactwie naturalnych ekstraktów i związków roślinnych i mineralnych. Na przykład Biokap Bellezza Odżywka Głęboko Nawilżająca. Zapewnia ona nie tylko odbudowę i maksymalne nawilżenie włosów, ale także ich codzienną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Może Cię zainteresować: Przedwczesne siwienie – przyczyny i pielęgnacja

A wracając jeszcze do profesjonalnych zabiegów fryzjerskich – część z nich możemy same zrobić w domu. Za zestaw profesjonalnych produktów (można je kupić w internecie) do 3-6 zabiegów zapłacimy tyle samo, co za jeden zabieg w salonie. Oczywiście nie zrobimy same np. keratynowego prostowania włosów, ale botoks na włosy już tak. Trzeba tylko pamiętać, że z reguły podstawą skuteczności zabiegów odżywczych (w zasadzie wszystkich, nie tylko tych profesjonalnych) jest zapewnienia ciepła włosom, gdy dostarczamy im substancji odżywczych. Przy stosowaniu codziennych odżywek (a zwłaszcza tych bez spłukiwania) nie jest to konieczne. Ale ogrzewając włosy poprawimy skuteczność wnikania w nie składników odżywczych z masek i maseczek (ciepło rozchyla łuski włosów, więc dobroczynne związki łatwiej wnikają w głąb). Przy czym to powinno być równomierne ciepło (a nie gorąco). Czyli sprawdzi się założenie na włosy z maską czepka foliowego i owinięcie głowy nagrzanym ręcznikiem. Ogrzewanie włosów suszarką nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kobieta dbająca o włosy domowymi sposobami

Jakie wcierki do włosów?

Preparaty do wcierania w skórę głowy nie działają od razu. Nie będziemy mieć natychmiastowego, spektakularnego efektu, jak po zastosowaniu dobrej maski czy odżywki – czyli sprężystych włosów, gładkich i lśniących. Na efekty działania trzeba poczekać.

Główne zadania wcierek, lotionów albo innych preparatów, które należy wmasowywać to: poprawa kondycji skóry głowy, mieszków włosowych oraz dostarczanie składników, dzięki którym nowo rosnące włosy będę zdrowe i silne, a te włosy, które już mamy nie będą nadmiernie wypadać. Powinny one więc działać wielotorowo, czyli zawierać:

Jak dbać o wypadające włosy?

Efekt wielotorowego działania jest trudny do osiągnięcia (ale możliwy!) w przypadku wcierek oraz preparatów na wypadanie włosów oraz łysienie – bo różne są ich przyczyny. Bardzo niewiele jest preparatów, których działanie uwzględnia także łysienie androgenowe (choć powodują je męskie hormony, dotyczy ono również kobiet). Jednym z nich jest wymieniony już wcześniej BIOKAP Anticaduta Lotion Shock Formula Przeciw Wypadaniu Włosów, polecany przy sezonowej lub hormonalnej utracie włosów. Skuteczność tego preparatu potwierdzają badania kliniczne.

Może Cię zainteresować artykuł: O czym świadczą wypadające włosy?

Jak dbać o włosy rozjaśniane?

Zabiegi rozjaśniania, a zwłaszcza dekoloryzacji należą do najbardziej inwazyjnych i niszczących włosy. Nie tylko naruszają ich strukturę, ale także mocno wysuszają. Celem rozjaśniania włosów jest usunięcie z nich barwników naturalnych (czyli meletoniny) bądź barwników z wcześniej stosowanych farb (w tym przypadku mamy do czynienia z dekoloryzacją). Przy tych zabiegach usuwany jest w znacznym stopniu także płaszcz lipidowy chroniący włosy. Dlatego dbanie o włosy rozjaśnione powinno opierać się na odbudowie zniszczonej struktury włosów – czyli łańcuchów keratynowych oraz na mocnym, dogłębnym nawilżeniu (a także zadbaniu, by włosy nie traciły wilgoci).

Po zabiegach rozjaśniania bądź trwałej najlepiej, by regeneracje zapewniała nie tylko odżywka lub maska ale również szampon. Dobrym duetem będzie np. Biokap Bellezza Szampon Regenerująco – Naprawczy, polecany dla bardzo suchych i zniszczonych włosów oraz Biokap Nutricolor Odżywka Odbudowująca

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Kondycję i stan włosów, zwłaszcza biorąc pod uwagę metody ich pielęgnacji, najlepiej opisuje stan oraz sposób ułożenia (rozchylenia) ich łusek. Kora – główna część włosa, dzięki któremu jest on sprężysty i mocny pokryta jest keratynową osłonką. Nie ma ona jednolitej struktury, tylko zbudowana jest z keratynowych łusek zachodzących na siebie (ułożonych podobnie, jak dachówki). To właśnie łuski są tarczą ochronną dla włosów. Z jednej strony chronią ich wnętrze m.in. przed utratą wilgoci, a z drugiej strony stanowią barierę dla niekorzystnych czynników zewnętrznych. Sposób ich ułożenia, a dokładniej rozchylenia świadczy o kondycji włosów.

Włosy średnioporowate to najczęstszy typ włosów. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na poprawę ich kondycji to zabieg olejowania. Jego efekt to sprężyste włosy, dobrze nawilżone i odżywione. Do zabiegu olejowania włosów średnioporowatych najlepsze będą oleje i olejki: ze słodkich migdałów, pestek dyni, araganowy, rzepakowy, z sezamu, lniany.

Jeśli nie chcemy przeprowadzać zabiegu olejowania, dobrym rozwiązaniem będzie wcieranie w końcówki olejków nawilżających (idealnie sprawdzi się olej araganowy albo mieszanki olejków, które go zawierają). Warto to zrobić 1-2 godziny przed myciem włosów, by olejek miał czas się wchłonąć. Można też regularnie stosować specjale odżywki, np. Biokap Bellezza Kuracja Odbudowująco Naprawcza Przeciw Rozdwojonym Końcówkom. Odżywka ta zwiera m.in. witaminę B5, olejek z migdałów, olej arganowy i fitokeratyną (keratynę pochodzenia roślinnego), jednocześnie więc odbudowuje strukturę włosów, wszechstronnie je odżywia i nawilża.

Zobacz nasze inne wpisy:

Najzdrowsze farby do włosów – nasze top 3!

więcej

Jak kiedyś dbano o włosy?

więcej