sklep

Dlaczego warto wybierać farby z naturalnymi składnikami?

Przy farbowaniu włosów w mniejszym lub większym stopniu musimy naruszyć ich strukturę – by farba zadziałała. Warto wybierać ekologiczne farby do włosów, które dzięki naturalnym składnikom działają delikatniej, choć skutecznie a dodatkowo podczas koloryzacji wzmacniają i odżywiają włosy.

Idealnie zdrowe włosy to włosy niskoporowate. Są gładkie i lśniące. Trudno je stylizować, bo dzięki niczym nie zaburzonej sprężystości szybko wracają do naturalnego ułożenia. Określenie niskoporowate oznacza, że łodyga włosa (czyli część wyrastająca z głowy) jest świetnie chroniona przez okalające ją domknięte łuski. Nie ma porów (lub jest ich bardzo mało), przez które włosy mogą tracić wilgoć, lub mogą się do nich dostawać niekorzystne substancje z zewnątrz. Ta struktura musi zostać zaburzona, jeśli chcemy włosy trwale ufarbować – trzeba bowiem sprawić, że barwnik wniknie do wnętrza włosa. Musimy odchylić łuski – najczęściej stosowany jest do tego amoniak.

Oczywiście rzadko się zdarza, że mamy do czynienia z idealnie zdrowymi włosami niskoprowatymi. Często łuski włosa są mniej lub bardziej rozchylone, co umożliwia koloryzację. Ale wówczas tym bardziej warto stosować naturalne farby bez amoniaku, by dodatkowo nie niszczyć włosów.

Czy istnieje farba do włosów naturalna, bez chemii

Są farby do włosów bazujące wyłącznie na wyciągach roślinnych: hennie i basmie (choć nawet takie nazwy na opakowaniach nie gwarantują, że to farby do włosów naturalne, bez chemii). Jednak paleta ich kolorów jest ograniczona. Poza tym stosowanie tych farb oznacza, że niemożliwa będzie zmiana koloru tak zafarbowanych włosów.

Możemy jednak sięgnąć po ekologiczne farby do włosów, które co prawda zawierają minimalną ilość sztucznych związków, ale nie znajdziemy w nich tych, które najbardziej szkodzą włosom. Określenia „eko farba do włosów”, „farba do włosów naturalna” czy „organiczna farba do włosów” często są nadużywane przez producentów. Może się też zdarzyć, że farba, która jest reklamowana jako ta „bez amoniaku” nie zawiera co prawda tego związku, ale ma wiele innych, które nie służą włosom. Naturalne farby do włosów, np. Biokap Nutricolor, nie zawierają:

Warto też sprawdzić czy ekologiczna farba do włosów, która zamierzamy kupić, została przebadane dermatologicznie oraz na obecność niklu (nie powinna zawierać tego pierwiastka).

Cenne dodatki w naturalnych farbach do włosów

Dość ważną wskazówką świadczącą o tym, że w procesie technologicznym w maksymalnym stopniu postawiono na dobroczynne i skuteczne działanie natury jest informacja o zawartości naturalnych związków roślinnych i mineralnych. Biokap – farby do włosów powstały właśnie jako efekt takich założeń. W farbach Biokap Nutricolor większość składników jest pochodzenia roślinnego. To starannie wyselekcjonowane związki, które wykazują aktywne działanie wzmacniające i dogłębnie odżywiające włosy.

Dobra farba do włosów powinna nie tylko zapewniać perfekcyjna koloryzację, zwłaszcza siwych włosów, ale także działać jak odżywka. W naturalnych, aptecznych farbach Biokap, niezależnie od ich rodzaju, bardzo ważnym składnikiem jest unikatowy kompleks Tricorepair. Zawiera on:

Zobacz nasze inne wpisy:

Najzdrowsze farby do włosów – nasze top 3!

więcej

Jak kiedyś dbano o włosy?

więcej