Jak pokryć siwe włosy kolorem przy użyciu farb Biokap?
Podczas farbowanie siwych włosów w domu warto pamiętać, że ważna jest nie tylko skuteczna koloryzacja. Siwe włosy mają słabszą strukturę, dlatego najlepiej sięgać po naturalne farby, która dodatkowo je odżywią i wzmocnią.
Z wiekiem u każdego pojawiają się siwe włosy. To proces naturalny i nieodwracalny. To, jak przebiega, zależy od indywidualnych uwarunkowań. U niektórych osób pierwsze siwe włosy pojawiają się jeszcze przed 30. rokiem życia, u innych nawet 10-15 lat później. Dlaczego włosy siwieją? Wraz z upływem czasu stopniowo obumierają melanocyty – komórki, które są w cebulkach włosów i odpowiadają za powstawanie pigmentu. To oznacza, że organizm wytwarza coraz mniej pigmentów, którym włosy zawdzięczają swój kolor. Fatalny wpływ na melanocyty ma stres. Znaczenie przyspiesza on proces siwienia, ale mitem jest to, że pod wpływem stresu można osiwieć dosłownie w jedną noc.
Jak farbować siwe włosy
Wydawałoby się, że siwe włosy można by porównać do białej kartki, którą łatwo pomalować każdym kolorem. To nie do końca prawda. Farbowanie siwych włosów nie jest łatwe ze względu na ich strukturę. Z wiekiem, podobnie jak komórek produkujących pigmenty, zaczyna ubywać także lipidów, które w normalnych, zdrowych włosach są między łuskami włosów. Efekt tego jest taki, że w siwych włosach łuski są bardziej scementowane. Trudniej je rozchylić, by barwnik mógł wniknąć do wnętrza włosów, nadając im pożądany kolor.
Dlatego do domowej koloryzacji warto wybierać takie farby, które w opisach działania zawierają informację, że są skuteczne przy farbowania siwych włosów. Na rynku dostępne są nie tylko zwykłe ale również naturalne farby do włosów, które mają tak dobrane składniki, że zapewniają trwałe i perfekcyjne pokrycie także siwych włosów, np. apteczne farby Biokap.
W przypadku siwych włosów wyjątkowo ważne jest dbanie o to, by z racji osłabionej struktury, jak najmniej obciążać je niepożądanymi składnikami. Farby Biokap Nutricolor nie zawierają amoniaku a także silikonów, parabenów, rezorcyny oraz niklu. Do wyboru mamy 22 odcienie od jasnych blondów poprzez różne tonacje rudości aż do brązów i czerni. Czasami stosowanie ciemniejszych farb może być problematyczne ze względu na alergie i uczulenia na czarny barwnik parafenylenodiaminę (PPD) oraz pochodne tego związku. Z myślą o paniach, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę głowy, została opracowana formuła farb Biokap Nutricolor Delicato. Nie zawierają one substancji uczulających, w tym wspomnianego wcześniej PPD i jego pochodnych.
Może Cię zainteresować: PRZEDWCZESNE SIWIENIE – PRZYCZYNY I PIELĘGNACJA
Farbowanie siwych włosów na blond
Jaśniejsze kolory włosów odmładzają i wizualnie odejmują lat, dlatego wiele pań przy siwiejących włosach decyduje się na ich farbowanie różnymi odcieniami blondu, choć wcześniej nie używały takich kolorów. Farbowanie siwych włosów na blond ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – odrosty są mniej widoczne. W farbach Biokap Nutricolor mamy do wyboru aż osiem kolorów i odcieni blondu:
· Szwedzki Blond (kolor 7.1);
· Złoty Blond (kolor 7.3);
· Kasztanowy Blond (kolor 7.4);
· Mahoniowy blond (kolor 7.5);
· Blond (kolor 8.0);
· Bardzo Jasny Blond (kolor 9.0);
· Bardzo Jasny Złoty Blond (kolor 10.0).
Z kolei blondy w farbach Biokap Nutricolor Delicato to:
· Ciemny Blond (kolor 6.06);
· Ciemny Złoty Blond (kolor 6.3);
· Średni Naturalny Blond (kolor 7.0);
· Pozłacany Blond (kolor 7.33);
· Jasny naturalny Blond (kolor 8.03);
· Bardzo Jasny Złoty Blond kolor (kolor 9.3).
Trzy odcienie blondów oferują farby Biokap Delicato+, które powstały z myślą o paniach z wyjątkowo wrażliwą skórą głowy. To produkty dla kobiet, które z powodu słabych włosów i uczuleń na składniki farby dotąd nie mogły koloryzować włosów nawet produktami z linii Biokap Delicato.
Siwe włosy – farbowanie z dodatkową ochroną
Siwe włosy nie tylko kolorem różnią się od pozostałych włosów. Mają też inną, niestety słabszą, strukturę. W miejscu po melanocytach jest powietrze. Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że siwe włosy są puste w środku. Są szorstkie w dotyku, suche, łatwiej się puszą. Dodatkowo są bardziej narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważna jest ich dodatkowa pielęgnacja i ochrona podczas farbowania. Szukajmy nie tylko skutecznych produktów do farbowania siwych włosów, ale też takich, które zapewnią ich maksymalną ochronę i odżywienie.
W farbach Biokap Nutricolor ponad 90 proc. składników to naturalne związki pochodzenia roślinnego, które zapewniają wielokierunkowe dobroczynne działanie. Zawierają one m.in. olejek arganowy oraz opatentowany kompleks Tricorepair z aktywnych substancji roślinnych:
- Białka ryżowego – to proteiny, które odżywiają i nawilżają włosy oraz sprawiają, że są lśniące, elastyczne, miękkie i jedwabiste w dotyku.
- Wyciągu z wierzby – to naturalny filtr chroniący przed szkodliwymi promieniami UV.
- Lipofilowych kwasów owocowych (kwas mleczny z trzciny cukrowej, kwas cytrynowy z owoców cytrusowych, kwas winowy z winogron, kwas jabłkowy z porzeczek); te związki domykają łuski włosów chroniąc je przed utratą koloru a także poprawiają ich strukturę.