sklep

Masz przesuszone włosy? Zobacz sposoby, jak je nawilżyć.

Twoje włosy są matowe, łamiące się, szorstkie w dotyku? Przy przesuszonych włosach lub suchych końcówkach włosów, potrzebne jest dwutorowe działanie. Oprócz dogłębnego nawilżenia powinnaś zadbać o odżywienie włosów, a zwłaszcza o odbudowę ich struktury.

Suche włosy to zazwyczaj efekt inwazyjnych zabiegów fryzjerskich albo niewłaściwej codziennej pielęgnacji. Najbardziej szkodzi im farbowanie (zwłaszcza na jaśniejszy kolor) i trwała ondulacja. Aby uzyskać zamierzony efekt w takich zabiegach, konieczne jest naruszenie struktury włosa (co, niestety, zazwyczaj wiąże się z mniejszym lub większym jej uszkodzeniem). Dlatego najczęściej skarżymy się na przesuszone włosy po rozjaśnieniu.

Przyczyny bardzo suchych włosów

Zanim wyjaśnimy, czym nawilżyć suche włosy, warto stwierdzić, jaka jest przyczyna problemu i do jakiego typu należą włosy. Od tego zależy właściwy dobór odżywki na przesuszone włosy. Najprostszą metodą opisu kondycji włosów jest określenia ich porowatości.

Łodyga włosa (czyli ta część, którą widzimy na głowie) składa się z kilku warstw. Zewnętrzna warstwa włosa to osłonka. Tworzą ją martwe komórki, zachodzące na siebie jak tradycyjne dachówki lub rybie łuski (stąd zresztą określenie – łuski włosa). Głównym zadaniem osłonki jest ochrona głębszych warstw włosów przed utratą wilgoci oraz działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Od jej kondycji (a dokładniej stopnia rozchylenia łusek) zależy porowatość włosów. W ramce pod artykułem wyjaśniamy, jak szybko, domowym sposobem  określić czy włosy są niskoporowate, średnioporowate, czy też wysokoporowate.

Sposoby na przesuszone włosy

Określenie stopnia porowatości jest ważne, by dobrać odpowiednią odżywkę. Najcenniejsze składniki, które dogłębnie odżywiają włosy, nawilżają i odbudowują strukturę to oleje oraz proteiny.

Oleje zawierają mnóstwo witamin i związków dobroczynnych dla włosów. Warto sięgać po nie zapobiegawczo, na co dzień dbając o włosy, a zwłaszcza wówczas, gdy już mamy problem i zastanawiamy się, co na suche włosy stosować. Można przeprowadzać w domu zabieg olejowania – różnorodne czyste oleje są dostępne w popularnych stacjonarnych drogeriach oraz w sklepach i drogeriach internetowych, np. labpharma.pl.

Od stopnia porowatości włosów zależy, jaki olej zadziała najlepiej:

Jednym z najcenniejszych olejków, który będzie znakomicie działał na bardzo suche włosy (czyli wysokoporowate, ale również średnioporowate) jest olejek arganowy. Nazywany jest on marokańskim złotem (to właśnie w Maroku rosną arganowce, z których pozyskiwany jest ten drogocenny wielozadaniowy naturalny kosmetyk). Olej arganowy jest składnikiem Arga Odżwyka do włosów. Ta odżywka głęboko nawilża włosy, nie obciążając ich. Oprócz czystego oleju arganowego zawiera ona także olej lniany, aloes oraz ocet lawendowy. Z racji dogłębnego nawilżenia i wzmocnienia włosów może być stosowana jako maska. 

Odżywka na przesuszone włosy

Warto wiedzieć, że głównym zadaniem olejowania jest dostarczenie włosom składników odżywczych i zapobieganie utracie wody a nie samo nawilżanie. Czym nawilżyć przesuszone włosy? Przed domowym zabiegiem olejowania warto wetrzeć w nie np. tonik nawilżający, roztwór kwasu hialuronowego – albo świetnie nawilżającą papkę z rozgotowanych nasion siemienia lnianego (albo mielonego siemienia). Wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie odżywek, które zawierają zarówno składniki nawilżające, jak i olej zatrzymujący je we włosach, np. Biokap Bellezza Odżywka Głęboko Nawilżająca. Ten preparat zawiera aktywne naturalne składniki: ceramidy roślinne, fitokeratynę z ryżu, olej jojoba, proteiny z pszenicy i ekstrakt z chmielu.

Być może masz zdrowe włosy, a jedynie końcówki włosów są suche. Wówczas używaj delikatnych odżywek, a te silniej działające stosuj na same końce. Jeśli są suche tylko końcówki włosów i nie były przeprowadzane zabiegi fryzjerskie, być może wystarczy zmiana nawyków w stylizacji włosów czyli:

Warto pamiętać, że ciepło sprzyja rozchyleniu łuski włosa, więc aby ją domknąć a tym samym zapobiec utracie wody i przesuszeniu włosów, do ostatniego płukania przy myciu używaj chłodnej wody. Jeśli suszysz włosy suszarką, przynajmniej na końcu stosuj chłodny nawiew.

Jak rozpoznać stopień porowatości włosów

Prostym i szybkim sposobem na to, by ocenić jaka jest kondycja łuski włosów (czyli określić czy twoje włosy są nisko-, średnio-, czy wysokoporowate), jest test z wodą. Do głębokiego talerza nalej letniej wody i wrzuć 3-4 włosy z różnych miejsc na głowie (starając się, by ze sobą się nie stykały). Po kilku minutach sprawdź, jak włosy się zachowują w kontakcie z wodą:
Jeśli pływają na wierzchu – są niskoporowate (łuski włosa są domknięte i woda trudno przenika do głębszych warstw);
Jeśli się lekko zanurzyły – są średnioporowte;
Jeśli opadły na dno – są wysokoporowate (łuski są mocno rozchylone).
Warto wiedzieć, że rzadko się zdarza, by włosy na całej długości miały jednakową porowatość. Zazwyczaj na końcach są najbardziej porowate (końcówki są wysuszone), w środku mniej porowate a u nasady – niskoporowate.

Zobacz nasze inne wpisy:

Najzdrowsze farby do włosów – nasze top 3!

więcej

Jak kiedyś dbano o włosy?

więcej